alfa romeo gtv'nin üstü açık olanıdır. üretildiği dönemlerde audi tt'ye rakipti.
3 litre V6 motoru işin son noktasıdır, inanılmaz keyif alınır. gtv gibi bunun da kıymeti bilinmedi. yedek parçası çok pahalıdır, hatta bir çok parçayı bulmanız dahi zordur. kendi sac tavan yaptıran tanıdıklarım var.
Yedek parçası ateş pahası olan arabadır.
Yoksa motoru, sürüş karakteri, üstü açık olması falan çok güzeldir. Çok da eğlencelidir.
Ama bir yeri bozuldu mu canınızı çok sıkar, ikinci ellerinin ucuz olmasının sebebi de zaten budur.
2.2 jts motorlu 946 kasasına hayran olduğum otomobil.
2.2 litrelik motor 185 beygir ve 230 Nm tork üretir. Türkiye'de kendisinden 6 adet vardır.
Şu an ikinci el satış fiyatı yaklaşık 130.000 tl'dir.
en büyük hayalimdir. Müthiş bir spor arabadır. İtalyan spor oto ruhunu dibine kadar yaşatır. Yedek parçası elbette pahalıdır. Ama unutulmamalıdır ki aslan besleyen yemini düşünmez.
alfistilerin hayranı olduğu ancak kullanmanın pahalıya patlaması nedeniyle cidden hasta olanların tercih ettiği, dönemine göre oldukça yakışıklı ve keyifli otomobil.
6 nesil ve 50 yıl boyunca üretilen bir çok farklı varyasyonu vardır. burada yapılan yorumlar genellikle 5. ve 6. nesli için yapılmış (Tipo 916 ve Tipo 939 veya 946).

Tipo 916 (1996-2004) için konuşursak, motor parçaları pahalı değildir. çünkü o dönem her alfada kullanılan twinspark ve busso v6 motorlar kullanılmıştır. ancak kaporta parçalarını bulmak zordur. Kaza yaparsanız İtalya'dan kaput falan beklemek zorunda kalabilirsiniz. Kaskosuz binmek bu yüzden pek doğru olmaz.

Tipo 939 kasaları pek tutulmadı. sebebi, 159la aynı platformu taşımasından dolayı çok ağır olması. tüketim ve performans konusunda rakiplerin gerisinde kalması, önden çekiş olması vs. tasarım olarak tabii ki bir alfa kolay kolay çirkin olamaz, ama tek başına da tasarım yetmez. ikinci el fiyatı olarak 130'u kim nerede görmüş bilmem, şu ana kadar ilana çıkan hiç bir spider'a o paralar yazılmadı, yazılsa da yarısından biraz fazlasına satılır diye düşünüyorum :)
2.0 ve 150 hp olan modelini yakın arkadaşımda olduğu için tanıma fırsatım oldu. Gerçekden özgün tasarımı ve iyi yol tutuşuyla kaliteli bir araba. Türkiye de ne kadar değeri bilinir tartışılır. Şunu netlikle söylebilirim ki cadde de turlarken gözlerin üzerinizde olması o arabayla alışacağınız bir durum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri