Gerekli miktarda parayı denkleştirdiğimde dizelini alacağım arabadır.
Görünüş olarak çok 'seksi' olan arabadır.
Eksi yönleri olarak Punto göstergeleri ve plastikleri kullanması söylenebilir. Plastik kalitesi bu sebepten dolayı düşüktür. 1.6 mjet alınır ise yakıt tüketimi konusunda sıkıntı yaşatmaz.
Çok ama çok güzel olan arabadır.
Reklamlarındaki kadın gibi sade ve şıktır.
Malzeme kalitesi olarak vasat ama görünüm ve dizayn açısından çok güzel olan arabadır.
1.6 jtd motorlusuna bir ömür binebilirdim ama çok yavaş gelirdi.
Alfa karakterinden uzak arabadır. ilk çıktığı zamanlar çok ilgimi çeken ancak içine binince hayal kırıklığı yaratan model
Dıştan ne kadar güzel ve kaliteli görünüyor ise içeriden bir o kadar dandik duran arabadır.
Plastiklerin kalitesi, o bilgi ekranının pixel özürlü olması falan rezilliktir kanımca.
Tasarımı çok hoş olmasına rağmen, direksiyon başına geçince 145, 156, 147 benzeri bi tepki beklerken Fiat Bravo ile karşılaşmam hiç hoş olmamıştı. Pek malzeme kalitesine takılan biri değilimdir. Bari yürüyen de Alfa karakterini görseydim dedigim arabadir.
Yol tutuş başta olmak üzere Alfa ruhundan bir şey kaybetmiş değil. İç mekan tasarımının daha kendine özgü olmasını bekliyordum. Ancak malzeme kalitesi ve tasarımda kaçak dövüşme mantığı Alfa'ya hiç yakışmadı. Yine de benim için tercih edilebilirdir.
Altyapı mağduru Alfa otomobillerinden biridir. Fiat C-Platform ile bu kadar olurdu anca. Makyaj ile iç mekan biraz kendine gelmiştir.

1.4 Multiair 170hp ve 1750 QV modellerinin direksiyonuna geçmiş biri olarak şunu söylemeliyim ki hiç de yabana atılmayacak makineleri vardır. TCT de keza zevkli bir şanzımandır.
Dış tasarım seksi ötesi olsa da Fiat platformu yüzünden üzen araç. O kadar para sayıp Alfa alacağım sonra bravo yada linea kalitesinde iç mekan. Fiat'ın motorları kendini kanıtlamış olsada o paraya ve mirasa satın aldığım araçtan fazlasını beklerdim ben.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri