1983 ile 1987 yılları arasında üretilen alfa romeo'nun küçük aile arabası sınıfı hatchback modeli. halefi alfa romeo 33'tür.

bir dönem dev bir ortaklık anlaşmasına imza atan alfa romeo ile nissan markalarının ortak ürünüdür.

arna modelinin adı da şirketin yeni ismi olan alfa romeo nissan auteveicoli'nin kısaltmasından gelir.

dönemin tutulan modellerinden volkswagen golf ile lancia delta'ya rakip olarak çıkarılmıştır. üç ve beş kapılı hatchback olan arabalarda boxer motor kullanılmıştır.

avrupa piyasasını ele geçirmeye başlayan uzakdoğu pazarına adeta savaş açılmışken, alfa'nın nissan ortaklığı çoğu kesim tarafından hoş karşılanmamıştı. öte yandan avrupa'da büyük çaptaki japon üreticilerle yapılan ilk anlaşma olarak kabul edilir.

araçta iki markanın en iyi parçalarının biraraya gelmesine karşın ortaya çıkan ürün hayal kırıklığı yarattı. avrupa'nın baskısı, fos çıkan yatırım ve alfa'nın yan fabrikasının batması birleşince fiat devreye girerek markayı satın aldı.
japonya'dan getirilen gövdelere alfasud'dan alınan motorların yerleştirilmesiyle ortaya çıkan model. hesapta iki markanın en iyi parçaları bir araya gelecekti ama pratiğe döküldüğünde en kötü parçaları bir araya geldi. hele ki fiat, alfa'yı satın aldığında, projeye bakıp 'bu ne la' çekip anlaşmayı feshetmesi oldukça komiktir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri