8c competizione, alfa romeo tarafından ilk olarak 2003 frankfurt otomobil fuarı'nda görücüye çıkartılan spor otomobil modelidir.

konsept olarak tasarlanmış olmasına rağmen, 2007 senesinde üretilmeye başlanmıştır ve 3 yıl boyunca toplamda 500 tane üretilmiştir bunlardan.

türkiye'de 3 tane olduğu rivayet edilir, fakat kimlerde vardır bilemiyorum. tahminim koç ailesi, ali ağaoğlu ve cem yılmaz üçlüsünde bu aletten birer tane vardır.

modele 8c competizione denmesinin nedeni ise çok basit. 8c, 8 cilindro (8 silindir) kelimesinin kısaltılması. competizione ise italyanca yarış demek, competition stayla yani.

fiyatı sanırım ingiltere'de 174.000 pound civarındaydı. avrupa'da da 295.000 avro civarında satışa çıkmıştı.

teknik detayı bir kenara bırakırsak, tamamen subjektif bir yorum olarak şunu söyleyebilirim ki; ben hayatımda bu kadar yakışıklı bir araba daha görmedim.

top gear'ın "bir araba, bir sanat olabilir mi?" adlı çalışmasını paylaşmaktan onur duyarım:

www.youtube.com/watch?v=aQ8xDia5RNY
maksimum hızı 306 km/h olarak gösterilen, 450 beygirlik, 8 silindirlik bir şaheser. motor ve egzoz sesleriyle, insanı ferrari'den soğutur. dış görünüş olarak ise bence daha iyisi yapılmadı, yapılamaz, yapılması teklif dahi edilemez.

(bkz: bu arabayı tasarlayan adam kör oldu)
Tasarım ve mühendislik harikası olan otomobil.

alfa romeo giulia'nın gelişinin de habercisi denebilir kendisine. Alfa Romeo'nun yeni yüzünün habercisi idi.
Ferrari'nin F136 YC kodlu 4.7 L. V8 motorunu kullanan, güzellik abidesi roadster.
sesi şahane veya mükemmel ötesi olan otomobil.
Nedense çoğu Ferrari'den daha hoşuma giden Alfa modelidir. Spider versiyonu da üretilmiştir.
Otomobil tarihinde sanat eseri sıfatını hak edecek otomobiller arasında en önde olanıdır. Motoruyla, tekniğinin kalan kısımlarıyla ve hepsinden öte gerçekten eşsiz tasarımıyla çizilmiş en iyi otomobillerden biri. Jeremy Clarkson’un zamanında bu araç için sorduğu soruya ithafen, evet bir araba sanat olabilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri