1985 ile 1992 yılları arasında üretilen alfa romeo'nun kompakt lüks sınıf dört kapılı sedan modeli. halefi alfa romeo 155'tir. kuzey amerika pazarında alfa romeo milano olarak bilinir.

tipo 161 kod adına sahip kasasının dizaynı italyan meşhur tasarımcı ermanno cressoni'ye aittir. kasa adından da anlaşılacağı üzere fiat tipo ile aynı platformu paylaşır.

alfa romeo'nun tamamen fiat tarafından alınmadan önce bağımsız olarak üretilen son araba olma özelliği taşır.

aracın ismi, alfa'nın 75. yılını temsilen verilmiştir. selefi alfa romeo giulietta 116 kasasıyla hemen hemen aynıdır.
Muhteşem bir arabadır. 2.0 twinspark motoru bu arabada ortaya çıkmış olup 80'li yıllara göre yüksek sayılan 150 beygir güç üretir. Uzunlamasına motor, arkadan itiştir. ideal ağırlık dağılımı ve düşük polar moment için arabanın şanzımanı arkada olup fren diskleri diğer arabaların aksine aksın üzerinde bulunur. LSD standarttır. Tam bir zevk arabası olup 1120kg ağırlığı sayesinde çoğu e36 kasa BMW'ye toz yutturduğu söylenir. Ülkemizde underrated bir araba olup 10 bin lira gibi rakamlara alınabilinir. Petrolhead'lere tavsiyemdir.
Bulup yan gitmek gereken, döneminin en zevkli otomobillerinden bir tanesidir.
Mekanik açıdan gerçekten muhteşem bir araba sonuna kadar katılıyorum ama bayaaa tipsiz ya. Tamamen sürücü tatmini için geliştirmişler ki aslında bizim için daha önemli.

Bu aracı aslında WTCC'de yarışmış kuzeni gibi kozmetik birkaç detayla güzelleştirmek oldukça mümkün. Türkiye'de haliyle çok az sayıda olduğu hiç karşılaşmadım ama Avrupa'da muhtemelen bu dönüşüm için kaliteli body kit'ler mevcuttur.
arabanın teknik donanımıyla uğraşılırken dış tasarımı unutulmuş bir havaya sahip araba. bir de alfa romeo olacaksın, tüh sana.
alfa romeo 155 ile bir çok güzel özelliğini yitirmiş olan otomobil. Tip olarak beklentileri veremese de mühendislik olarak gerçekten çılgın atmaktadır.
Bana fiat regata'yı hatırlatmıştır.
(bkz: fiat regata)
Süremediğim için hayıflandığım ender arabalardan biri. Tam bir sürücü arabası.

Ayrıca direksiyonu gördüğüm zaman aklıma direk karting geliyor.
İçi dışından güzel bir alfa. Ne yazık ki 80'lerin iğrenç kubik tasarım akımından etklenmiştir. Bu arabayı estetik olarak sevmek istiyorsanız içine bakın sadece, ne bileyim kaputu kaldırıp motoru seyredin. Başka türlü bu dış görünüşü mideniz kaldırmaz.

Ha aracın cutaways resimlerini görünce moraliniz düzelir arka disk frenlerin ve şanzımanın tasarımını gördükçe gözünüz kalır. Bence bu resim başlığın ilk resmi yapılarak aracın daha iyi anılmasını sağlayabilir.

Yarış versiyonu
Güzel bir alfa kırmızısına boyanarak bi nebze olsun dış görünüşü güzelleştirilir. Ayrıca bazı arabalar vardır ki çirkinliğinde bile çekicilik vardır (saab 900 turbo coupe veya cabrio, 90ların lancia delta'sı gibi) bu araba da onlardan birtanesi. Ayrıca Avrupa'da değeri anlaşılmış bir arabadır. Düzgünleri iyi paralara satılmaktadır. Türkiye'den pahalıdır Avrupa'da
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri