hem alfa romeo hem de otomobil dünyasında fazla ilgi görmemiş kayıp bir hazinedir bu araba. bir çok otomobil dergisinde yeni çıkacak olan giulia, 159 ile değil 156 ile halef selef ilişkisi içine koyuluyor malesef. belki de bunun sebebi alfa romeo için 156 gibi bir şok ve patlama etkisi yapmamasıdır.

kendisi hakkında uzun bir giri yazacağım. zira kendisi ilk şahsi arabam ve beni alfista yapan arabadır. bundan sonra seneler geçse de her türlü arabaya binsem de benim için yeri en özel olacak olan hırçın bakışlı kızgın arabadır.

teknik olarak gelirsek
40/60 ağırlık oranı önden çekiş 1600 kg bandında bir araba için haddinden fazla iyi bir orandır.
ön düzeni dayanıksız değil fazla gelişmiştir. f1 eksenli dikdörtgen geometrili ön düzen kısa direksiyon turuna sebep olur. bu da bu arabanın spor araç olduğunun en net kanıtlarındandır.
ayrıca gerekli parçaları yan sanayi temin ederseniz alt takım ücreti 1000 1500 tl arası tutar işçilik dahil. kaldı ki bu d segmenti ve parçası bulunmayan(!) bir araba için harika bir rakamdır.
araba fazlası ile yere yakın ve ağırdır. aynı model rakiplerinden mercedes'ten 100 bmw'den 200 kg daha hafiftir.

bağımsız süspansiyon ile adlandıralamayacak bir çekiş kontrolü ve yol tutuşu vardır.

motoruna gelecek olursak bir şehir efsanesi olan 1.9 jtdm motoru doblo motoru değildir. tüm ana malzemeleri farklıdır. dizel versiyonu çok ağırdır fakat dönemine göre hayli öndedir. soluklu ve sürekli güç veren motor dizelden iyi performans verdiği gibi yakıt olarak da gayet canlıdır.
ağır kasa büyük motor ve dişli farklı çok olan şanzıman sebebi ile şehir içi 70 litre ile maksimum 800 km yapabilen bu italyan aygırı uzun yolda sabit 120km/h ile çok rahat 1200 km yapabilmektedir. burdan motorun teknolojik olarak sıkıntılı olmadığı kasanın fazlası ile ağır olduğunu göz önüne sürer

arıca 159 şasisi saab 9-3 ve dönemin vectra'sı ile aynıdır. malesef bu şasi ile üretimine devam edilebilen bir model kalmadı. fazlası ile ağır ve lüks bir şasi.

teknik kısmından dizayna geçersek bu araç için 10 kişi yorum yapsa 8 i harika olağan üstü derken 2 kişinin berbat rezalet deme olasılığı da vardır. çok uç bir tasarımdır.

iç kokpit eski bmw'ler gibi sürücü odaklıdır.
ön göğüste dizellerde turboşarj göstergesi de vardır ve 1.6 bar gücündedir bu turbo kompresör basıncı.
atmosferik benzinlisi jts'lerde ise yağ sıcaklığı gösterir.

içi d segmentine göre tasarımdan dolayı bir hayli dar ve boğucudur. günlük kullanımda oldukça yorucudur inip binmek adeta kabre girip çıkmak gibidir.

manuel otomatik arasında yakıt farkı 1 litredir. yani otomatiği çok yakmıyor komple araba çok yakıyor.


motor seçenekleri olarak;
1.9 jtdm en makul seçenektir. 1910 cc olduğu için 2000 motor vergisine girer. 150 hp ile gayet tok ve rakibi bir çok güncel 2.0 dizel arabalarla rahatlıkla boy ölçüşebilir. uzun mesafede ise affetmez.

1.9 jts tamamen masraf bir motordur. 0 100 ü jtd'den kötüdür. çok yakar. 160 hp lik tok bir atmosferik olabilir ama asla ekonomik ve mantıklı değildir.

1.8 mpi motor lpg uyumu ve düşük yakıt tüketimi sunsa da tutulmadı. 140 hp güç verebiliyor.

1.75 tbi dersek akan sular durur. vergi dilimi 1.8 olsa da her zaman camiada 1.75 olarak geçer. aynı motor 2010 da üretime geçen giuliettalarda da kullanılmıştır.
bu mühendislik harikası motor 159 da 200 hp güç verir. giulietta'da bir kaç iyileştirme ile 240 hp güç verebilmektedir.

yakıt performans olarak zirve tbi motordur 159 için. 1400 d/d da makul torku veriyordu yanılmıyorsam. bunda en büyük etken teknik dili nedir bilmem ama silindir kafalarının büyük olmasıdır.


son olarak rakipleri sıkıcı almanlar ile mukayese edilirse 1.75 tbi bir 159 hele ki "ti" paket ise tadından yenmez. yanındakilere baktırmaz.


not: ismini alfa romeo'nun ilk yarış kazanan f1 arabasından alır.
tümünü gör
ilgili galeri