1998 - 2005 yılları arasında Alfa 156 modeli değişik tasarımı ve önceki modellere göre yükselen kalitesi ile markanın yeniden hayata dönüşünü sağlamıştır. Alfa Romeo, 156 modeli ile yakaladığı bu başarıyı sürdürmek ve aracın selefini çok daha iyi tasarlamak düşüncesi ile 159 modelinin çalışmalarına 2001 yılından itibaren başlamıştır. Tasarım konusunda işin üstadı Giorgetto Giugiaro ile Alfa Romeo Stil Merkezi birlikte çalışmışlardır. Birlikte çalışmaktaki amaç, Giugiaro’nun aklındaki çekici, agresif ve sportif karakteri, Alfa’nın yıllardır tecrübe ettiği teknik bilgi ile yoğurmaktı…

Aracın ön tarafında Alfa modellerinden alışkın olduğumuz klasik dikey ızgaraya(scudetto) yer verilmiş. Bi-Xenon yuvarlak farların yapısı alışılmış tasarımların epey dışında. Aracın geniş sütunları geniş tutulmuş ve bu sayede akıcı bir tasarım elde edilmiş. 17 inç hafif alaşım jantların tamamladığı gövde de güç, sağlamlık ve dinamizm zarafetle bütünleşiyor. Eğimli ön sütunlar, kaputun altındaki yüksek torklu güçlü motorun varlığına işaret ederek, araca zarif bir görünüm kazandırıyor. Uzatılmış arka stop lambaları bagaj kapağı ile ikiye ayrılarak, ön farların tarzı devam ettirilmiş. Bagaj kapağındaki kıvrımlı çıkıntı hoş bir spoiler havası veriyor. Çift egzos çıkışı da aracın güçlü ve heybetli görüntüsüne katkı sağlıyor.

159’un etkileyici gövde boyutları 4660mm uzunluk, 1828mm genişlik, 1417mm yükseklik ve 2700mm dingil mesafesinden oluşuyor. Aracın ön kısmı çok ferah olmasına karşın, arka koltukların diz mesafesinin akranlarına göre biraz dar kaldığını söyleyebilirim.

159 modelinde dayanıklılık ve kalite Alfa Romeo'nun ilk bakışta göze çarpan temel unsurları arasında. Eşsiz güvenlik seviyesiyle birleşmiş sportif sürüş keyfini tatmak isteyenler için, aracın gösterişli ve dışa çıkıntılı çamurlukları ile büyük boyutlu jant/lastikleri gövde özellikleri ile birleşerek 159'un sportif ancak bir o kadar da yola hakim güvenli karakterini dışa vurmaktadır.

Türkiye'de 2005 yılının Kasım ayında İstanbul Park Pistinde lansmanı yapılan 159, Aralık ayında satışa sunulmuştur. Dünya genelinde 2005 ve 2014 yılları arasında Toplam 227,593 adet Alfa 159 satışı gerçekleştirilmiştir. 2011 yılında üretimi durdurulan 159’un 2014 yılına kadar ise stoklarda kalanlarının satışı gerçekleştirilmiş. Bugünlerde 159’un selefi olan Giulia gün yüzüne yavaş yavaş çıkmaya başlamıştır. 159 tasarımından, Brera ve Spider spor modelleri de türetilmiştir.

Alfa Romeo 159’un kalbi, Alfa(Fiat), Saab ve Opel işbirliği ile adeta bu markaların tekniklerini konuşturduğu enlemesine yerleştirilmiş sıralı dört silindirli 1910cc, 150Hp ve 320Nm değerlerine sahip 16V, JTDm(Jet Turbo Diesel Multijet) dizel 939A2000 kodlu motordan oluşmaktadır. Alfa Romeo için yapılan düzenlemeler ile 1910cc'lik motor, farklı üst kapak, supap, eksantrik, işletim sistemi ve turbo beslemesi ile 159’a akıcı, sessiz ve aracın spor karakterine uygun bir hayat vermektedir. Alfa Romeo'nun da bünyesinde bulunduğu Fiat Group dizel teknolojisinde geçmişten bu yana rakiplerinin hep önünde olmuştur. Fiat modellerinde kullanılan yenilikçi dizellerin ardından Bosch'la birlikte geliştirilen common rail direkt enjeksiyon sistemi de ilk olarak 1997'de Alfa Romeo 156'da tanıtılmıştır. 159'da kullanılan 1.9 litrelik motor, Fiat modelleri ve GM bünyesindeki Opel ve Saab modellerinde çeşitli uyarlamalarla kullanılmıştır.

Common Rail teknolojisine geçtikten sonra Fiat araçlarına Multijet ibaresini eklemiştir. Alfa’da ise Multijet ifadesi yerine JTD’nin sonuna “m” harfi eklenmiştir. JTDm olarak nitelendirilen motor, kaputu kaldırdığınızda ilk olarak bu ifade ile sizi selamlıyor. Aracın CO2 Emisyon değeri km başına hilesiz 180gr’dır. Bu motoru kendine has uyarlamalar ile kullanan belli başlı modeller aşağıdaki gibidir; Alfa Romeo 159, Alfa Romeo GT, Cadillac BLS, Fiat Bravo, Lancia Delta, Opel Astra H, Opel Signum, Opel Vectra C, Saab 9-3, Saab 9-5.

0-100 km/s hızlanmasını 9 saniye gibi bir değerde tamamlayan aracın katalog verisi olarak son hızı 210 km/s olarak gösterilse de, otoyol denemelerinde rahatlıkla 240’lu değerleri görebiliyorsunuz. Aracın hisli yapısı çoğu zaman sakin profildeki kullanıcıları dahi yoldan çıkarabiliyor. Bu araçta sürekli keskin manevra ve salınımlar yapmanız için ateşleyen bir Alfa Ruhu mevcut . Biraz kendine hakim bir sürücü değilseniz, trafikte rahat durmanız imkansız.

1.9 JTDm performans anlamında Chip Tuning uygulamalarına da tatminkar sonuçlar veriyor ve daha yüksek güçte sonuçlar elde etmenize olanak tanıyor.

Her aracın şasisi virajda burulur. Şasi burulduğu yani yamulduğu zaman, tekerlerin kamber, kaster ve toe açıları bozulur, bu durumda da aracın bütün dengeleri değişir. Oysa hayal edilen aracın her durumda tasarlandığı şekilde kalmasıdır. İşte Alfa 159’da şasinin rijitliği bunu sağlıyor. Burulma direncinin yüksek oluşu sebebiyle şasi her daim maksimum ölçüde rijit kalıyor. Buda Alfa 159’a üstün yol tutuşu ve sağlam bir iskelet sistemi kazandırıyor. Aşağıdaki tabloda burulma direncine göre örneklem alarak araçları sıraladığımızda, yol tutuş ve rijitlik konusunda Alfa 159’un yeri daha anlaşılır olacaktır…

Otomobil Burulma direnci
Bugatti Veyron 60,000 Nm/degree
Alfa Romeo 159 31,400 Nm/degree
Bmw 3.20i (E90) 22,500 Nm/degree
Audi A4 (B8) 23,100 Nm/degree
Honda Accord Sedan 23,345 Nm/degree
VW Passat (B7) 25,000 Nm/degree
Aston Martin DB9 Coupe 27,000 Nm/degree
VW Golf V GTI 25,000 Nm/degree
Ford Focus 17,900 Nm/degree

Ağırlık dağılımı önde yüzde 62 arkada yüzde 38 olan Alfa 159’u kullanırken çoğu zaman aracın arkadan itişli olduğu hissiyatına kapılıyorum. Belki de bu araç için en çok hayal ettiğim teknik eksikliği kafamda bitirmeye çalışıyorum. Eminim ki 159 günümüzde sahneye çıkacak olsa, kesinlikle Alfa mühendisleri onu arkadan itişli yaparlardı…

Alfa 159’un ağırlığı 1540kg. Ağır cüssesine rağmen, 320Nm torku ve 0,32’lik sürtünme katsayısının da etkisiyle yolda süzülerek ilerlediğini ve bir hayli çevik/atak olduğunu gözlemliyorsunuz. Aracın bagaj hacmi 405 litre ile akranlarının biraz gerisinde bir hacim sunuyor. Fakat bagaj kapağının geniş olması ve içerinin derinliği ile yolcu kısmından da bagaja erişilebilir olması kullanım kolaylığı sağlıyor. Stepne bagajın alt kısmında orijinal çelik jantı ile birlikte yer alıyor.

Aracı spor modundaki agresif kullanımlarınızda 10-11 litre aralığında bir yakıt tüketimi değeri ile karşılaşıyorsunuz. 1,5 tonun üzerindeki 150Hp ve 320Nm torkluk bir makinada bu değerlerin oldukça ekonomik olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Aracın yakıt deposu 70 litreden oluşuyor. Uzun yolculuklardaki dikkatli kullanımlarda, bir depo ile rahatlıkla 1000km menzilini yakalayıp geçebiliyorsunuz.


kaynak
tümünü gör
ilgili galeri