tam adı Sir Alexander Arnold Constantine Issigonis olan 1906 İzmir doğumlu İngiliz otomobil tasarımcısı. Sir Alec Issigonis da denmektedir. Babası yunan kökenli Britanya vatandaşıdır ve İzmir'de bir şubesi bulunan varlıklı bir bavyeralı bira üreticisinin kızıyla evlenip kardeşiyle birlikte deniz mühendisliğiyle ilgili işler yapmaktadır. 1. dünya savaşı sonunda kraliyet donanması gemileriyle Türkiye'yi terkeden Britanyalılar arasında Issigonis ailesi de bulunmaktadır.

Bugün hayranlık duyduğunuz Mini'lerin yaratıcısı kendisidir. Küçük, kutu gibi az yakan ve önden çeker bir otomobil yaparak bir devrim gerçekleştirmişti. Kökten bir değişikliğe imza attı ve öldüğünde Mini'lerin satışı beş milyonu aşmıştı.

1988 yılında vefat etmiştir.
Kolumda dovmesini tasidigim duayen! Kalp kalp kalp
yarı-otomatik aktarma organı geliştiren bir mühendisin danışmanının yanında çalışmaya başlamasından itibaren süre gelen muazzam bir otomobil tarihi yatar bu adamda. 2 yıl sonrasında Morris'in baş mühendisi Robert Boyle, bir bağımsız süspansiyon düzenepi geliştirdiği Cowley'de çalışmasını önerir Alec'e. 1940'ların başlarında Alec, Morris Minor diye bilinen otomobili tasarımlamaya koyulur. Tasarım takımı Alec ile birlikte onun serbest el çizimlerini temize çeken iki teknik ressamdan oluşmaktadır.

1952'de Morris firmasının Austin ile birleşmesinden rahatsızlık duyan Alec istifasını vererek Alvis'e geçer.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri