Nubuk görüntüsü ve hissi bırakan, çok sık dokuması sayesinde temizlenmesi kolay hem de el ile iz bırakılamayan bir markadır.

İnsanlar bunu bir çeşit ürün zannetseler de aslında olay markadır.

Arabalarda uygulanmış olanları gerçekten çok sportif ve şık görünür. Özellikle direksiyonun alcantara olması kullanıcıya çok değişik duygular yaşattırır.
Bildiğim kadarıyla motorsporlarında tercih edilmesiyle popülerleşmiş döşeme malzemesi. En önemli iki tercih sebebi var:
- Kaygan olmayan yüzeyi sayesinde sürücünün aracı kontrol etmesini kolaylaştırıyor. Bundan dolayı koltuklarda ve direksiyon kaplamalarında kullanılır.
- Mat yüzeyi sayesinde ışıgın yansımasını engelleyerek sürücünün yola daha kolay odaklanabilmesini sağlıyor. gösterge paneli, tavan ve sütunlarda kullanılmasının sebebi de budur.
1970'lerde miyoshi okamoto isimli japon bir laborant tarafından keşfedilen kumaş cinsi.

%68 polyester ve %32 poliüretan kombinasyonundan oluşur. süet hissi yaratmasına rağmen, daha dayanıklı ve leke direnci fazla bir malzemedir. hatta bazı çeşitlerinde yanmaya karşı bile direnç bulunur.

kumaşın ilk bulunduğu zamanlar, italyan bir kimya şirketi olan eni ve japon toray endüstrileri birleşerek alcantra spa isimli firmayı kurmuştu. ancak italyanların ortaklığı fazla sürmedi ve hisselerini mitsui isimli japon limited şirketine bıraktı.
arabaya bambaşka bir hava katan döşeme. minimum 3 bin lirayı gözden çıkartmanız gerekir.
Direksiyonda sevdiğim döşemedir.
Ama direksiyonun hepsini kaplamayı sevmem.
ekstra donanım dahilinde doğuş grubunun kdv dahil 3 bin euro talep ettiği döşeme. harbi döşeme yani.
Gadife gadife
koltukların tamamına değil de sadece orta kısmına döşenen kumaş. koltuklarda sadece kişinin oturduğu o orta bölmeye döşenir. diğer taraflar deri ile desteklenir. full yaptıranı daha görmedim.
bordo olanının pek bir asil durduğu kumaş cinsi.
kalitenin kabinde vücut bulmuş hali. buna sahip olan bir otomobilin kabinin sportif hissettirmeme ihtimali yoktur. bakımı çok kolay değil ama gülü seven dikenine katlanır maalesef.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri