genellikle aracın farlarının açık unutulması suretiyle, zaman zaman da akünün ömrünün bitmesiyle motorun çalışmaması durumunda dikkat edilmesi gereken hususlardır.

akünüzün sağlam olduğuna inanıyorsanız, takviye kablosuyla bir başka aracın aküsünden güç alarak motorunuzu çalıştırabilirsiniz. yalnız burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, doğru takviye yapmanızdır. aksi takdirde aracın birçok parçasına ve elektrik kontrol ünitesine zarar verebilirsiniz.

peki nedir bu doğru takviye dediğinizi duyar gibiyim. buyurun madde madde anlatayım:

* her iki akünün de aynı kapasitede (ah/ampersaat) olması gerekiyor. ilgili bilgiyi akünün üzerinde yazılı olarak bulabilmeniz mümkün.

* takviye yaptığınız araçla, kendi aracınızın temas etmemesine özen gösterin yoksa kaza yapmış olursunuz ehe ehe ehe. yok yok siz yine de bundan emin olun çünkü bu durumda, artı uçlar birbirine bağlıyken araçlar üzerinde elektrik akımı oluşabilir.

* takviye sırasında, iki aracın da lamba ve diğer elektrikli aksesuarlarını kapatmanız gerek.

* gelelim en önemli mevzuya. bakın açık açık yazıyorum. bu konuda çokça hikaye duyduğum için bu kadar üzerinde duruyorum. takviye kablosunun bağlanma şekli çok önemli. şöyle ki; kablonun pozitif (+) ucunu, boş olan akünün pozitif ucuna; diğer ucunu ise takviye aldığımız aracın pozitif ucuna bağlayın. takviye kablosunun negatif (-) ucunu ise (siyah) yükleme aküsünün negatif ucuna bağlayıverin. siyah kablonun negatif ucunu da alın hareket etmeyen metal bir parçaya ya da silindir bloğuna tutturun ama sakın he kabloyu boş akünün negatif tarafına bağlamayın. Kıvılcım çıkar ne olduğunu anlamazsınız valla.

* şimdi bağlantıları doğru bir şekilde tamamladıysanız, elektrik veren aracın motorunu çalıştırın ve öyle bırakın. ne pinti insanlarsınız merak etmeyin bir şey yakmaz, diğer araj da şarj oluversin iki dakika. motor hemen çalışmazsa, 3-4 dakika bekleyin ve tekrardan deneyin.

* önemli olan bir diğer noktaya da geleyim. takviye yaptıktan sonra bu sefer şarj edilen aracın motorunu çalıştırın ve hemen şarj kablolarını çıkartmayın. motor birkaç dakika 2000 devirde çalışsın, faydasını görürsünüz emin olun.

hadi hayırlı olsun, şimdi herkes yoluna gidebilir. bundan sonra da otomobilin farlarını açık bırakmayın bir zahmet. bu arada takviye konusunu hâlâ daha anlamayan varsa, eklediğim videoyu izleyebilir.
bu soğuk kış günlerinde daha çabuk tükenecek akülerin bizi yolda bıraktığında dikkat etmemiz gereken hususlardır.

malum bu aralar, havalar soğuk ve yağışlı, klima ve farlar daha uzun süre çalışıyor. ekstra güç sarfiyatı var. sabah aracınıza bindiğinizde çalıştıramayabilirsiniz. bu durumla her sabah karşılaşma olasılığınız mevcut aslında. arada bir akünüzün durumunu kontrol ettirmeniz de bu gibi bir durumla karşılaşmamanız için önlem olabilir.
Zayıf akülerin eksili sıcaklıklarda ölmesinden sonra popülaritesi artacak olan başlık.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri