Gereksiz durumlarda, alt devirlerde veyahut sabit hızda seyrederken motorun 2 silindiri kapatarak kendini ekonomiye ve kemer sıkma politikasına götürdüğü olaydır.

Seat ve volkswagen kullanmaktadır. İlk olarak seat leonda gelmiştir hemen ardından Golf ile can bulmuştur.
İlk defa 2010 Camaro'da duyduğum teknoloji. Malum kaputun altında 6 veya 8 silindir olunca teoride çok işe yarar heralde diye düşünmüştüm, lakin test sürüşü yapan kimse tasarufundan bahsetmediği gibi teknolojinin ismini ağzına bile almayınca tırt çıktığını düşünmeye başladım.
Silindir deaksitvasyonu diye de adlandırılır, ilk olarak 2006'daydı sanırım Mercedes S Sınıfı'nda kullanılmaya başlanmıştı ya da ben öyle görmüştüm. Teoride güzel bir sistemdir ama Golf'te kullandığım kadarıyla pek de etkili değildir.
incelediğim kadarı ile hiç bir işe yaramayacak sistemdir. Hareketli egsantrik kamları ile valflerin açılıp kapanması durduruluyor ve böylece yanma odasına giriş çıkış kapanıyor. piston ve krank hareketinde değişme yok bu sebeple teoride de pratikte de bir şeye yaramayacak sistemdir. maliyet zaten pistonun ve krank milinin hareketidir. subap yaylarının etkisi ancak 10 devirde kendini göstermeye başlar 15 bin devirden sonra can alıcı olur ki kullanılan motorun bu devirlerde işi yok. kandırmaca
düşük devirler iki silindiri kapatıp tasarruf yapmayı amaçlayan ancak valfleri kapatılan iki silindirin hareketinin devam etmesiyle farkında olmadan motor kompresyonu yapan başarısız bir sistem, iki silindir çalışacak diğer iki silindir kompresyon yapacak. nasıl tasarruf edecekmiş bu.
bunlar da ilginizi çekebilir