tetiklenme esnasında yolcu ile kemer arasındaki boşluğu alarak, olası savrulmayı önleyen ve tam koruma sağlayan güvenlik ekipmanı. sensör yardımıyla bol bırakılan veya üzerimizdeki kalın giysiler -palto, mont vb.- nedeniyle vücudumuzu tam sarmayan kemerin oturması durumu.

airbag ile eş zamanlı çalışan bu aparat, supplemental restraint system üyesidir. hızla beraber direkt olarak hava yastıklarının yüzle temasını engelleyerek kademeli olarak vücutu salar ve daha yumuşak bir çarpışma sağlanır.

piroteknik şarj seti ile aktive olan bu aktif gergi sistemi, akabinde bir yanık kokusu bırakır.
Güncel olarak kullandığımız hemen hemen tüm otomobillerde bulunan sistemdir.

Amaç hem airbag'e düzgün açı ile çarpmak hem de esnemeyen bir emniyet kemeri yüzünden yaşanabilecek iç organ zedelenmelerinin önüne geçmektir.

Ford mondeo da bulanan, esp devreye girdiğinde çalışan sistem.
bu sistemin devamı araçlarda kuvvet limitörü ile sağlanır.
(bkz: kuvvet limitörü)
Mercedes e250'de herhangi bir çarpışma olmadan sadece bolca yanlamalarım üzerine git gide beni sıkan kemerde fark ettiğim hadise. Fakat çarpışma olmadan yapan kemere ne ad veriliyor bilmiyorum. Onun da baya aktif olduğu konusunda hem fikirizdir ama.

Bunun manuelini yarış arabalarına binerken bütün nefesimizi verip kaburgalarımıza kadar hissettiğimiz 5 noktalı kemeri hareket edemeyeceğimiz kadar sıkmak oluyor. Teknoloji ona da çare bulmuş ve gündelik otomobillere uyarlamış.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri