kendi kendini süren ve önündeki araçla takip mesafesini doğru ayarlayabilen yeni nesil kamyondur.

elbette ilk olarak avrupa'da uygulanmaya başlanmış ve yine elbette hollanda hükümetinin girişimidir. ilk 10 kamyon geçtiğimiz hafta almanya'nın stuttgart şehrinden yola çıkıp hollanda'nın rotterdam kentine giriş yaptı. sürücülerin müdahale etmediği konvoy, en öndeki kamyonun hız ve yön belirlemesiyle ilerledi. kablosuz teknoloji sayesinde uzaktan verilen komutlara göre hareket eden kamyonlar, yolculuğu herhangi bir sorun olmadan tamamladı.

kazaların çoğunun insan hatası sebebiyle ortaya çıktığını gören yetkililer bu otonom araç projesini geliştirmişler ve muhtemelen avrupa’da taşımacılık sektörünü kökten değiştirecekler. en güzel yanı da zaten bu şekilde yapılan taşımacılık sayesinde karbondioksit salınımının azalması ve yakıt tüketiminde yüzde 10’luk bir düşüş elde edilmesi.
uzun yol şoförlerinin işsiz kalmasına yol açacak buluş.
kaçakçılığın önüne açacak gelişme.
Yakıt tüketimi ve emisyon değerlerindeki %10'luk azalmanın bence çok önemli olduğu buluş. Çok yakın zamanda işsiz kalmış şoförlerin yürüyüşlerine tanık olabiliriz. Yada akıllı kamyonları troll'emeye başlayabilirler.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri