Akıcı araba kullanmak ne gaza nede frene gereksiz basmamak örneğin bir yokuştan aşağı inerken hiç gaz vermeden arabanın kendi ağırlığıyla inmesi yada yokuş çıkarken yüksek viteste gazı kökleyerek arabayı zorlamamak onun yerine düşük viteste devrini aldırarak rahat çıkmasına olanak tanımak,kırmızı ışık yandığında arabanın kendi ivmesiyle ışıklara kadar gitmesini sağlamak hatta mümkünse yeşil yanana kadar bu ivmeyi sürdürmek ve hiç durmadan yoluna devam etmektir bu şekilde hem araba az yakar hem çeşitli parçalar daha az yıpranır debriyaj balatası,fren balatası hemde sürücü daha az yorulmuş olur.
Tabii ki biraz sabır gerektirir.

Ayrıca (bkz: hypermilling)
Öngörülü olmayı gerektirir. Ayrıca yakıt tüketiminizi olumlu etkiler.
ani hızlanmalar ve ani yavaşlamaların yakıt tüketimi üzerindeki etkisini anlayan bünyelerin yavaş yavaş öğrenmesi gereken sürüş stili. Aslında en doğru olan sürüş stili.
Fren kullanmadan araç kullanmak olarak özetlenebilir. Tabiki de makas atmadan ve vites küçültmeden. Konforlu, güvenli ve ekonomiktir. Trafik okumayı iyi bilmek gerekir.
Türkiye gibi 'yeşil dalga' bilmeyen bir ülkede kişilerin yapamayacağı veya sadece petrolhead'lerin yapabileceği bir eylem.
Mesela Alanya'da 60 limitli yeşil dalga bir anayol vardır. Ben de hep hızımı 60a sabitler sağdan giderim, ama gün geçmiyor ki arkamdan korna basmasınlar. Neyse beni solluyorlar ve onlar kalkışta hem fazla yakıt yakarken hem de geride kalırken ben paşa paşa onları yine geçiyorum. Bu ülkede herkes şoför olduğu için akıcı araba kullanmayı siz bir TC vatandaşına anlatamazsınız. Saygılar
Bir rivayete gore ankarada hic fren kullanmadan gezmek mumkunmus yollarin duzeni sayesinde
trafik olmasının önüne geçmenin en kolay yolu. önünüzdeki boşluğu değerlendirip, sonuna kadar hızlı hızlı gitmektense o mesafeyi korumak en güzel yollardan biridir. tabii ki bu ülkemizde çok zor, çünkü o boşluğa zırt pırt otomobil girmekte.
Cennet vatanımda trafiğe açık alanda uygulamak mümkün olamadığından organize olup uğruna trackday bile düzenlenebilecek dünyanın en medeni / çevre dostu / güvenli sürüş stilidir...
"İyi sürücü yolcusunu hiç rahatsız etmeyendir" demiş özlü bir söz. Bunu işte akıcı bir sürüş stiliyle yapabilirsiniz ancak. Nasıl mı olacak? Öncelikle bireyin bu işe kafa yorması gerek çünkü öyle hemen alışılabilecek bir şey değil. Öngörülü araç kullanmayı gerektiriyor; az gaz vereceksin, az fren yapacaksın, ışığa göre hareket edeceksin, trafiğin akış hızına göre hızını ayarlayacaksın, viraja gelmeden hemen önce direksiyonu çevirmeye başlayacaksın ki aracın üzerineki yük azalsın gibi bir sürü şeye dikkat etmeyi gerektirir.

Mümkün olduğunda sabit hızda gitmek de ayrıca çok önemlidir bu husus için. Akıcı otomobil kullandığınızı, aracınızın içindeki yolcuların uykusunun gelmesinden, hemen uyuyakalmalarından da anlayabilirsiniz. Ne kadar çok uyku o kadar akıcı sürüş stili yani.
Bakınız. Momentumu korumak:) Çoğunluk böyle kullansa ekonomi %30 rahatlar..
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri