Mercedes'in geliştirdiği ve patentini aldığı türkçeye "hava şapkası" olarak çevrilebilen cabrio otomobillerinde yüksek hızlarda içeride oluşan türbülansı engellemeye yönelik parça.

Mercedes-Benz tarafından geliştirilen bu yenilik, hava akımını yolcu bölmesinin üstünden geçecek şekilde iletiyor, arka bölümde sürüş esnasında rüzgar etkisini azaltıyor ve böylece uzun yolculuklarda önemli ölçüde iyileştirilmiş bir konfor sağlıyor.

Ön camın üstünde bulunan bir parça ve arka kısımdaki bir deflektörün çalışması ile aircap oluşuyor.
bu sistem yolcu sayısını dikkate alarak çalışıyor. sadece önde yolcuların bulunmasına veya arka bölümde de yolcuların bulunmasına bağlı olarak arkadaki rüzgar deflektörü otomatik olarak konumunu değiştirebiliyor. Arka bölümdeki yolcular, arka koltuk emniyet kemerlerinin takılı olması ile araç tarafından otomatik olarak algılanıyor ve arka bölüm koltuk başlıkları dışarıya sürülüyor. aircap tuşuna basıldığında, ilave olarak ön camdaki rüzgar deflektörü yukarıya kalkıyor. Önde ve arkada bulunan yolcular için hava akımının azaltılmasının yanı sıra, tente açık durumdayken yapılan sürüşlerde rüzgar sesleri de hissedilir şekilde azaltılıyor. Aircap sistemi devrede iken motor durdurulur ve kontak kapatılırsa, rüzgar deflektörü içeriye sürülüyor. Tente kapatılmadan motor tekrar çalıştırıldığında, deflektör otomatik olarak eski konumuna geri hareket ediyor.

aircap sistemi geliştirme sırasında, özellikle rüzgar deflektörü için uygun ağların seçimi oldukça zor olmuş. sırf bunun için 200’den fazla malzeme kombinasyonu denenmiş. Ancak bu denemeler sonunda hava akımı, kirlenme ve dayanıklılık açısından ideal kombinasyon bulunabilmiş.

Rüzgar deflektörü toplamda 221 parçadan ve 32 farklı maddeden oluşmaktadır. Çevre etkenlerinden korumak için 14 farklı katman ve yüzey kullanılmaktadır. Mercedes-Benz, aircap‘in geliştirilmesini 20 patent ile emniyete almıştır.

Aircap‘in temizlenmesi ile ilgili önemli hatırlatma: Rüzgar deflektörü araç hareketsiz durumdayken dışarıya sürmek için kontak açık ve sabitleme freni aktif olmalıdır. Ardından kirler, bir bez veya bir elektrikli süpürge ile kolayca giderilebilir.
Temeli W124 kasa E serisi cabrio'ya kadar giden teknoloji. 1991 yılında ki prototipini görünce 18 yılda ne kadar üzerine çalışıldığı anlaşılabiliyor. ilk defa 2009 yılında E serisi cabriolet (W212 kasa kodlu E serisine dış görünüş olarak benzemesine rağmen W204 C serisi üzerine geliştrilmiştir) ile seri üretime geçen teknoloji ardından gelen dört koltuklu, üstü açık Mercedes'lerde de sunulmaya başlanmıştır.

Kaynak
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri