negatif ivme'ye bağlı çalışmaktadır.
arabanın hangi eksende ne kadar ivme ile hareket ettiği devamlı ölçülmektedir. tersi bir durum oluştuğu anda ölçüm yapılır ve darbenin şiddetli olduğuna karar verilirse airbag'ler açılır. genelde bilinenin aksine kapılarda falan sensörleri yoktur, alttan darbelerde dahi açılabilir gayet normaldir.
airbag'i açabilmek için basılan sıcak havanın bazen yaralanmalara sebebiyet verebildiği teknoloji.
ayrıca bu teknoloji emniyet kemeri ile çalışması için düşünülmüştür, kemeri bağlı olmayan biri airbag'e yanlış açılılarla çarpabilir bu da yine tehlikeli bir durumdur.

(bkz: emniyet kemeri)
belirli bölgelerdeki ivme ölçerlerle katı halde bulunan azot bileşiminin tepkimeye sokulması ile ani şekilde azot gazı açığa çıkaran bir bileşenin dayanıklı bir kumaş balona doldurulması mantığı ile çalışır.
emniyet kemeri takılmadığı zamanlarda muhammed ali'den kroşe yemiş gibi olunduğundan uzun zamandır emniyet kemeri takılı olmadığında sistemi pasifleştiren bir teknoloji de kullanılmaktadır.
bazı eski arabalarda 4 tekerin de yerden kesilmesi sonucu, takla attığı düşünülerek görev başına geçmesi de muhtemeldir. az bilinen ve çok az eski araçta bulunan bir hatadır kendisi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri