çarpışma esnasında milisaniyeler içeresinde tepki göstererek bir gaz veya hava ile şişmesi sonucu yolcunun sağ sola çarpıp yaralanmasını engelleyen sistem. anlık patlamasından sonra hemen sönerek kişinin nefes almasını, hareket edebilmesini ve araçtan çıkmasını amaçlar.

tarihçesine baktığımızda ise, taa 1941'lere kadar dayanmaktadır. ancak ilk patent 1953 yılında kuzey amerikalı mühendis john hetrick tarafından alınabilmiştir. zira bu seneler arasında sensör yardımıyla harekete geçen bir sistem oluşturulma çabasıydı. ilk halinde kişi, hava yastağının açılması için bir tuşla sistemi çalıştırması gerekiyordu. takıldıktan sonra sürekli 'aktif' olarak koruma sağlayan emniyet kemerinin yanında bu pasif icat pek ilgi görmedi.

uzun çalışmalar sonucunda, tampona yerleştirilen sensör yardımıyla ve basınçlı hava ile çalışan bir mekanizma yaratmayı başaran hetrick, abd'de patenti kapmayı başardı. aynı zamanda amerikan donanmasının bir üyesi olan başarılı mühendis, çalışmalarına kaynak için büyük otomobil şirketleriyle görüştü ama bir cevap alamadı. zira bu icat, dev şirketler tarafından değersiz ve gereksiz bulunmuştu.

büyük şirketlerden ilk ford, 1971 yılında deneysel olarak hava yastıklı araçlar üretti. bu yıllarda general motors, chryslermarkasıyla makam aracı olarak ürettiği birkaç modelinde hava yastıklarına yer verirken, oldsmobile ile seri üretime geçti. mekanizmanın yetersizliği ve yaralamalara neden olan arızaları nedeniyle gözden düşen airbag sistemi, 90'ların hemen başında tekrar moda oldu.

daha hızlı tepki veren ve daha işlevli bir hâl alan hava yastıkları, kısa sürede emniyet kemerinden daha sağlıklı bir güvenlik uygulaması olarak görülmeye başlandı. hızla gelişen teknoloji ile beraber, aracın içerisinde kapı, tavan, yan sütun ve koltuklara yerleştirilerek arabanın vazgeçilmez parçalarından biri oldu.
tümünü gör
ilgili galeri