aracın içerisini bir anda pamuk pamuk hale getiren güvenlik ekipmanıdır.
emniyet kemeri'nden sonra üretilmiş olan en önemli güvenlik ekipmanı olma özelliği de taşır.
açılırken çıkardığı gaz ile bir yerlerinizi yakabilen ama hayat kurtaran icattır.
emniyet kemeri takılmayınca açılmıyormuş geyikleri rivayetten ibarettir. sağlıklı bir airbag emniyet kemerli veya kemersiz açılır. kemer sadece sizin airbag'e düzgün açıyla çarpmanızı sağlar, yoksa ağız burun hatta ve hatta boyun kırabilir.
tanesi yaklaşık 2.000tl olduğu için kaza anında pert'e çıkma sebebidir.
ama yinede açılsındır.
Dedem ağzına bir kez patlarsa ne demek olduğunu anlarsın. O yüzden kemerin hep takılı olsun, yoksa çok pis can yakar.
Kornaya basarken bir araca çarpmam neticesinde sağ bileğimi iki yerden kıran güvenlik ekipmanı. İşin ilginci arabanın sadece tamponu kırıldı çok hafif bir çarpmaydı ama heralde airbag sensörüne geldi geyiği gerçek oldu. Onun dışında yolcu koltuğu boş olmasına rağmen yolcu airbagide açıldı ve o airbagin kapağı ön cama hızlıca vurarak ön camı çatlattı. Biraz kendi kendine masraf katlayan bir icat diyebiliriz.
çarpışma esnasında milisaniyeler içeresinde tepki göstererek bir gaz veya hava ile şişmesi sonucu yolcunun sağ sola çarpıp yaralanmasını engelleyen sistem. anlık patlamasından sonra hemen sönerek kişinin nefes almasını, hareket edebilmesini ve araçtan çıkmasını amaçlar.

tarihçesine baktığımızda ise, taa 1941'lere kadar dayanmaktadır. ancak ilk patent 1953 yılında kuzey amerikalı mühendis john hetrick tarafından alınabilmiştir. zira bu seneler arasında sensör yardımıyla harekete geçen bir sistem oluşturulma çabasıydı. ilk halinde kişi, hava yastağının açılması için bir tuşla sistemi çalıştırması gerekiyordu. takıldıktan sonra sürekli 'aktif' olarak koruma sağlayan emniyet kemerinin yanında bu pasif icat pek ilgi görmedi.

uzun çalışmalar sonucunda, tampona yerleştirilen sensör yardımıyla ve basınçlı hava ile çalışan bir mekanizma yaratmayı başaran hetrick, abd'de patenti kapmayı başardı. aynı zamanda amerikan donanmasının bir üyesi olan başarılı mühendis, çalışmalarına kaynak için büyük otomobil şirketleriyle görüştü ama bir cevap alamadı. zira bu icat, dev şirketler tarafından değersiz ve gereksiz bulunmuştu.

büyük şirketlerden ilk ford, 1971 yılında deneysel olarak hava yastıklı araçlar üretti. bu yıllarda general motors, chryslermarkasıyla makam aracı olarak ürettiği birkaç modelinde hava yastıklarına yer verirken, oldsmobile ile seri üretime geçti. mekanizmanın yetersizliği ve yaralamalara neden olan arızaları nedeniyle gözden düşen airbag sistemi, 90'ların hemen başında tekrar moda oldu.

daha hızlı tepki veren ve daha işlevli bir hâl alan hava yastıkları, kısa sürede emniyet kemerinden daha sağlıklı bir güvenlik uygulaması olarak görülmeye başlandı. hızla gelişen teknoloji ile beraber, aracın içerisinde kapı, tavan, yan sütun ve koltuklara yerleştirilerek arabanın vazgeçilmez parçalarından biri oldu.
bir kimyasal tepkimenin her zaman ne kadar kusursuz çalışacağının birebir örneğidir.
İki bileşen tepkimeye girer ve mili mili saniyeler içinde siz öne doğru 60-70 ile gitmeye çalışırken sizi tutar, kemer yoksa siz 70 ile giderken o da suratınıza oldukça hızlı çarparak ciddi yaralar.
KEMER SİZİ HAYATA BAĞLAR!
supplemental restraint system'ın ögelerinden biridir.
kaza esnasında meydana gelen savrulmada vücuda gelen darbeleri absorbe ederek hasarı minimuma indirir.
(bkz: supplemental restraint system)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri