Ağırlık Transferi ile Ağırlık Merkezi farklı şeylerdir . Ağırlık Transferi genelde yanal kuvvetlerde ortaya çıkar ve kayma açısını baya etkiler bir sınırdan sonra da zaten virajdan dışarı çıkarsınız . Dengesiz bir ağırlık transferine sahipseniz zaten yoldan çıkarsınız veya takla da atabilirsiniz ağırlık bir tarafa yüklendiğinden viraj alırken . Videoda da denildiği gibi Ağırlık Merkezinin yüksekliği de önemlidir .

Ağırlık Merkezini bulmak için aracı lift e kaldırsanız yeter daha kolay aslında daha zor olan hesaplama şekli de ön veya arka aksın ağırlığını biliyorsanız eğer , elinize bir metre alırsınız Dingil mesafesini ölçersiniz ( Ön ve arka tekerlerin merkezinin uzaklıkları ) (bkz: wheelbase )(bkz: dingil mesafesi) Daha sonra aracın toplam ağırlığı zaten ruhsatta yazıyordur . Ön veya Arka tekere göre moment alırsanız bulabilirsiniz .

Ama bunu bilip ne yapacaksınız ? Onu da yukarıdaki yorumlardan öğrenebiliriz . Zaten araç önden çeker ise ağırlık merkezi öndedir çünkü ağırlığı önde tutarak basma kuvveti ile Traction Kuvveti oluyor .

Bu yüzden de yokuş çıkma kabiliyeti arkadan itişte daha iyidir çünkü ağırlık arkaya biniyor yani tahrikli tekere .
tümünü gör
ilgili galeri