Otomobil sever adamın bilmesi gereken olaydır.
Bunu bilmeden kimse iyi araba kullanıyorum diyemez, çünkü bu fizik kuralından çıkmış bir tekniktir.
Ağırlığın araba üstünde yerinin değiştirilmesi ile daha iyi yol tutuş ve/veya drift yapabilmektir.
Basitçe anlatmak gerekirse üstünde ağırlık olmadığı için kaymaya başlamış olan tekerin üstüne yük bindirerek tutunmasını veya tam tersini yaparak tutunmamasını sağlamaktır. Bunun sayesinde ortaya çıkmış olan teknik ise lift offtur.
Scandinavian flick, halk arasında pandül olarakta bilinir, yine rallicilerin bolca kullandığı ağırlık transferi yoluyla yapılan güzide tekniklerdendir. Arap dayılar çok sever bunu otobanda 200le giderken yapmayı.
Pist sürüşlerinde ve performanslı kullanımlarda gerçekten fark yaratan teknik. Şöyle ki; arabanızın bir ağırlık merkezi var, bunu hangi tekerde kaç kilogram yük olduğunu biliyorsanız bulabilirsiniz. Her neyse fren anında o ağırlık merkezi öne, gaza basma anında da arkaya yönelir. Bunları viraj giriş ve çıkışlarında lehinize yönlendirebilirseniz gerçekten fark yaratırsınız.
Yokuş yukarı çıkarken gaza bastığınız zaman ön tarafın tutunması azalabilir, ya da tam tersi yokuş aşağı giderken frene bastığınızda arabanın önü olduğundan fazla yere basar. Bu ağırlık transferini anlayabileceğiniz en basit detaydır.
Ben otomobil severim, kullanmayı da iyi bilirim diyen her bünyenin bilmesi gereken detay. Hayır çok zor bir teknik de değil, azıcık okumak ve denemek yeterli oluyor.
Ağırlık Transferi ile Ağırlık Merkezi farklı şeylerdir . Ağırlık Transferi genelde yanal kuvvetlerde ortaya çıkar ve kayma açısını baya etkiler bir sınırdan sonra da zaten virajdan dışarı çıkarsınız . Dengesiz bir ağırlık transferine sahipseniz zaten yoldan çıkarsınız veya takla da atabilirsiniz ağırlık bir tarafa yüklendiğinden viraj alırken . Videoda da denildiği gibi Ağırlık Merkezinin yüksekliği de önemlidir .

Ağırlık Merkezini bulmak için aracı lift e kaldırsanız yeter daha kolay aslında daha zor olan hesaplama şekli de ön veya arka aksın ağırlığını biliyorsanız eğer , elinize bir metre alırsınız Dingil mesafesini ölçersiniz ( Ön ve arka tekerlerin merkezinin uzaklıkları ) (bkz: wheelbase )(bkz: dingil mesafesi) Daha sonra aracın toplam ağırlığı zaten ruhsatta yazıyordur . Ön veya Arka tekere göre moment alırsanız bulabilirsiniz .

Ama bunu bilip ne yapacaksınız ? Onu da yukarıdaki yorumlardan öğrenebiliriz . Zaten araç önden çeker ise ağırlık merkezi öndedir çünkü ağırlığı önde tutarak basma kuvveti ile Traction Kuvveti oluyor .

Bu yüzden de yokuş çıkma kabiliyeti arkadan itişte daha iyidir çünkü ağırlık arkaya biniyor yani tahrikli tekere .
Nani! Kansei dorifto
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri