Araçlarda yol tutuşu performansının ağırlık merkezinin çekiş ile birlikte değerlendirildiği etkendir (bkz: Handling). Buradaki husus ağırlık merkezinin teker ile yüzey arasındaki dikey kuvvet ilişkisinden ibarettir. Öncelikle temel amaç şudur: ağırlığı mümkün olduğunca çekişin olduğu tekerler üzerine vererek en fazla çekişi sağlamak (bkz: Traction). Böylece güç daha verimli yola iletilerek kayıplar azaltılacaktır.

FF düzen: Genelde ağırlık dağılımının ön tekerlere verildiği çekiştir. Günlük hayatta hem ekonomi hem de kullanışlılık açısından en mantıklı seçenektir. Eğer torque steering probleminin üstesinden gelinebilirse rwd'lerin iki tekere çıkma sorunlarından ötürü düzlükte uzayıp gidebilirler. Ayrıca buzlu veya ıslak yollarda fr'lara göre çekiş avantajı vardır.

FR Düzen: Mümkün olduğunca 50/50 ağırlık dağılımını sağlamaya yönelik çalışılan çekiş türü. Motor önde olduğu için arka tekerlerde Çekiş kaybının minimum seviyede olmasına gayret edilir. Motorun geride konumlandırılması (bkz: fmr) veya arka aksın üzerine düşen ağırlığın arttırılması (şanzıman konumu, karoser tasarımı, yakıt deposu konumu vs.) bu dengeyi sağlamaya yardımcı olur. Zaten motor araçta önemli bir ağırlık olduğu için arkaya 50/50 den fazla ağırlık verilmesi zordur, mümkünse bile gereksiz ağırlık olduğu için zararı faydasından fazladır (station wagon gibi). Dipnot: önden motorlu dragster makinalar FMR düzen olarak geçer. Pilot arka teker üstünde motor da hemen önünde olduğu için ağırlık dağılımının büyük çoğunluğu çekişin olduğu tekerler üstünde olur.

RR düzen: Statik ağırlık noktası çekişin bulunduğu tekere yakın olduğu için çekiş konusunda belki de en avantajlı aktarma düzeninden birisidir, çünkü dinamik ağırlık merkezinin de arka tekerlere yakın olmasıyla çekiş açısından en verimli seçeneğe dönüşür. Bu konuda biraz youtube üzerinde araştırma yaparsanız bolca drag canavarı Beetle'lar, Corvette utandıran 911'ler görebilirsiniz. Bu aktarma düzeniyle düz yolda çok kişi ağlatabilirsiniz ama virajlarda limitlerini bilmezseniz fizik yasaları direksiyonu elinizden alır, Moskova yollarında Bmw ile yanlamaya benzemez... (Bakınız Şekil a)

MR düzen: Genelde trafiğe çıkabilen araçlar 40/60 ağırlık dağılımına sahip olurlar. Motor çekişin olduğu tekerlerin hemen önünde olduğu için lastiklerin tutunmama gibi bir problemi olmaz. RR'da görülen arkanın kendi başına karar verdiği "sen yoluna, ben yoluma" durumu da oluşmaz. Ayrıca top fuel olarak bilinen dünyanın en seri kalkışlarını yapan dragster'lar mr düzene sahiptir.

Dört çeker aktarma düzenlerine geçersek, açıkçası bunları tek tek anlatmamın manası yok çünkü bu koşullarda önemli olan tork dağılımının ağırlık dağılımı ile uyumlu olmasıdır. Araç 50/50'mi tüm tekerlere eşit dağılmalı, arka taraf daha mı ağır tork arka aksa daha çok gitmeli. Zaten günümüzde bütün bunlar aracın beyninde anlık hesaplandığı için dinamik ağırlık merkezine göre tork akslara paylaştırılıyor. Size de launch control tuşuna basıp gazı köklemek kalıyor...
tümünü gör
ilgili galeri