Kilo bazında rejimler moda olduğundan dolayı akıllara gelen sorudur.
Ağırlık özellikle şehir içi trafikte yani bol dur kalklı trafikte çok büyük etkiye sahiptir. Sebebi ise durmakta olan cisme hareket kazandırmak için harcanan enerjidir. Araba ne kadar ağır olursa o kadar zor eylemsizliğini kaybeder. Uzun yolda ise belli bir moment kazanıldığı için, şehir içi kadar etkili değildir.
Bu yüzdendir ki markalar arabalarından 100-200 kilo atmaya başladılar, hem emisyon düşüyor hem de yakıt tüketimi.
Mqb şasi Volkswagen Group araçlarında ve 2016 Opel Astra'da 200 kilogram hafifletmenin sebebi tam olarak budur. Yol tutuşa da katkısı vardır, ne kadar az yük o kadar iyi yönlenme demektir.
Her şeye etkisi vardır .
Ağırlık demek araçta herşey demektir. Yakıt tüketimi, performans, vs vs
Motorların dipgaz dışında en çok yakıt tükettikleri evre duran cismi harekete geçirdikleri evredir. Bu yüzdendir ki hybrid araçlarda bu işi elektrikli motor üstlenir ve yakıt tüketimi oldukça düşer.
Aerodynamic Drag Force hesaplarken , havanın yoğunluğu, arabanın hızı , rüzgarın hızı , alan gibi parametreler vardır . Frontal Area yani alanı hesaplarken 1-2 tane ampirik formül var . Bunların 1 tanesinde ağırlık arttıkça alan artıyor o yüzden yakıt tüketimi de artar diye düşünüyorum .

Üstteki entry de güzel açıklamış
aracın ağırlık merkezinin bile etki ettiği durum. momentum olayı biraz galiba.
En çok yakıtın duran pozisyondan kalkış yaparken harcandığı düşünüldüğünde çok büyük etkisi olduğu anlaşılan mevzu. Hızlandıktan sonra (90 km/s sonrası diyebiliriz) ağırlığın otomobil üstünde çok etkisi kalmıyor.

Hybrid sistemlerin en büyük avantajı da bu, duran cismi harekete geçirirken elektrik motoru kullanıyorlar.
Arabanın yaktığı yakıtı hesap ederken yurdum insanının görmezden geldiğidir. kilogram olarak hafifleyen arabanın ivmelenmesi iyileşir, tork hissedilir, yakıt tüketimi düşürülebilir, ve daha bir sürü şey...(Sürücülerin de kilo vermesi iyi olur.)
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri