Araçların havanın içinde nasıl hareket ettiğini inceleyen bilim dalıdır.
Otomobillerin hava sürtünme katsayısının düşük olmasını ve bu şekilde havanın içinde daha kolay hareket edebilmesini amaçlar.
aracın dengesini ve yakıt tüketimini belirleyen göz ardı edilen ancak çok büyük önem taşıyan faktör.
karoser tasarımının görünen parçalardan oluşan görünmeyen parçası.

aracın üzerindeki görünür parçalar olan her bir girinti/çıkıntının (örn: kaporta panel aralıkları ve derz ölçüleri) görünmeyen etken olan havayı bükmesi sonucu oluşan türbülansların oluşturduğu görünmeyen eleman, yani aerodinamiği oluşturur.

bu hava türbülansları ne kadar azaltılırsa aracın aerodinamiği o kadar iyi olur. kısacası doğrudan doğruya hava sürtünmesiyle ilgilidir. hava sürtünmesi de aracı çevreleyen havanın etkisi ve havanın araç yüzeyine sürtünmesi ile oluşur. buraya kadar olan her şey üretici tarafından sağlanan etmenlerdir.

sizin elinizde aracın aerodinamiğini değiştirebileceğiniz tek etken olarak aracın hızı kalıyor. aracın hızı 2 katına çıktığında sürtünme katsayısı 4 katına çıkar.
Su damlası modeline yaklaşan tasarımların nedeni. Bugatti Veyron tasarımı en önemli örneğidir.
Otomobil üreticilerinin üzerine binlerce dolarlar yatırdığı, kaporta üzerindeki ufak tefek incecik çizgilerin bile çok önem taşıdığı durumdur.
çok düşük olması değil anlık hızda rüzgarla ilişkisinin optimum olması gereken hede. çok yüksek hızlarda arabalar spoiler vasıtasıyla downforce yaratırlar. bu da sürtünme katsayısının artması demek. ne kadar düşük o kadar iyi olsaydı, adamlar böyle bir mekanizma geliştirmezlerdi.
Bir arabanın top speed'i ve yakıt tüketimi için en önemli etkenlerden biri.
Aracın en çok hatta her saniye maruz kaldığı direnç kuvvetini de oluşturur diyebiliriz . Yukarıda yazıldığı gibi hızın karesiyle orantılı artar . En büyük etken hızdır diyebiliriz bunların yanında temas alanı ( ön alan ) , hava yoğunluğu , rüzgar direnç katsayısı da önemlidir .
Hava akımı bilimidir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri