asfalt yarış lastiğidir. üstündeki ufacık sözde su kanalları sayesinde semi slick kategorisine girer.
bu sayede track day'lerde yapacağınız süreler yol araçları klasmanında değerlendirilir.

takım olarak almaya kalktığınız yaklaşık 4.000tl'yi gözden çıkarmanız gerekir. ama diğer semi slick'ler gibi eğlencelik değildir, çok ciddi bir tutunması vardır. 1 sezon anca götürür ama verdiğiniz paraya değer.

not: pist aracı olarak kabul edilmiş ne hikmetse.
super soft olanı tek turluk falan olan lastiktir.
çıkarsın rekora giden gir hot lap atarsın, dönersin lastik nanay olmuştur.
mümkünse medium veya üzeri alın bu lastiği.
seat leon cupra 280'de MICHELIN Pilot Sport Cup 2'den bile 3-4 saniye iyi süre getirebilen lastiktir.
Sanırım fiyat/performans açısından bile ezemeyeceği lastik yok, tutunma o kadar üst seviyelerdeki şase ve amortisöre illallah dedirtiyor.
Her şey bir yana soft modeli bile oldukça ömürlüdür.
Lastiğin hamuru bile inanılmaz değişik, tırnak basınca izi kalıyor. Bu arkadaşı ısıtınca pistte gerçekten sümük gibi olur, ben çok beğendim.
Pistte süre kasmak veya aracının limitlerini görmek isteyenler için kusursuzdur. Pahalıdır bulunması imkansıza yakındır ama bulunduğunda diğerleri lastik değilmiş dersiniz. Tecrübe ile sabittir. Tek kusuru road legal sayılmaz İstanbul Park yönetimince ve eğer transponder ile süre yazıdırırsanız pist aracı kategorisinde değerlendirilirsiniz. Bana göre haksızlıktır çünkü slick değildir ama slicke çok yakın semi slicktir desen olarakta. Ölçüleride slick gibidir alırken. Biraz karmaşık bir durum üzerinde competition use only yazması işi daha da karmaşık hale getirmiştir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri