Büyük hacimli dizel araçların emisyonunu düşürmek için kullanılan bir sıvıdır. Artık benzin istasyonlarında bulunmaya başlamaktadır. Mazot deposunun yanında ayrı bir deposu vardır.
Genellikle yanımızdan geçen tırların üstünde gördüğümüz sistem.
Emisyon denince tabii ki akla Volkswagen geldi yine.
Mercedeslerin bazı binek modellerinde de karşılabilecegimiz sistem.
Vw yeni passat ın euro 6 sında da kullanacağını göstermiştir bir reklamında ancak son patlak veren olaylarla samimiyeti kalmamıştır.
Bütün firmaların çevreye buram buram zehirli gazlar bıraktığını öğrenince, tüm arabalarda kullanılması gerektiğini gösteren sıvı. Şimdi bir sorun yok ama bundan 10 sene sonra çok daha kirli bir çevre ile karşı karşıya kalabilir, küresel ısınmanın dibine vurabiliriz.
araçların çevreye olan zararlı etkisini azalttığı için avrupa birliği standartlarına göre yavaş yavaş tüm araçlarda zorunlu hale gelebilecek sıvıdır.

avrupa'da önce kamyon, tır ve otobüslerde zorunlu hale getirildi. şimdi mercedes binek otomobil sınıfında işe el attı. volkswagen de onu takip etti.
bizde de işe önce kamyonlardan başladılar, yavaştan yayılır.
araçlarda yakıt tankından bağımsız olarak kendi tankına sahiptir.
karıştırıp da yanlış yere koymayın. (swh)
Egzoz içine püskürtülerek NOx gazlarının salınımını düşürür. En önemli etki maddesi "üre"dir. Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek gibi olmasın ama idrardaki madde de üredir.
SCR (Selective Catalytic Reduction) sisteminin bir bileşeni olan AdBlue sıvısı, %32.5 oranında üre ve %67.5 oranında deiyonize sudan oluşur.
bazı otomobillerde depo kapağının yanında bazılarında da bagaj içerisinde dolum ağzı bulunan sıvı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri