öndeki aracı radar ile fark ederek takip mesafesi koruyarak otomatik frene basan cruise control. uzun yolda kullanması çok büyük rahatlık sağlar.
Donanım seçenekleri arasında belki de en faydalı olanı.

Bir kere kurdunuz mu bir daha ellemenize gerek kalmaz, araba öndekini sürekli takip eder.
Hızlanırsa verdiğiniz limite kadar hızlanır, yavaşlar ise güvenli olacak mesafeye kadar yavaşlar.
Nedense bir türlü güvenemediğim sistem.

Sanki algılayamayacak da gidip öndekinin içinden geçeceğiz gibi geliyor. Bir inansam neler yapacağım belli değil ama olmuyor işte elde değil.
Bazı üreticilerde adı active cruise control olarak da geçer. Bazen öndeki durduğunda fren yapar bazılarında sadece yavaşlar fren yapmaz, bazılarında otomobil fren yapar durur, yeniden harekete geçirmek sürücüye kalmıştır. Küçük farklılıkları olsa da genel çalışma prensibi aynıdır. Radar + kamera
WV gibi bazı üreticiler bu sistemi durağan trafikle desteklemektedir. Bu sayede trafik durduğunda da otomobil öndeki aracı takip edebilmektedir.
Mazda gibi üreticiler ise (bkz: mazda radar cruise control) 30 km altında çalışmayan versiyonlarını ürettiler.
Açık şekilde geleceğin teknolojisidir, trafik desteği ile alınması gerekendirGolf ACC
Otonom araçlar kategorisinde ilk seviyeyi belirleyen teknoloji. İkinci seviye şerit takip sistemi ile birleşimi, üçüncü seviye ise başlangıç noktasından bitiş noktasına tam otonom kontrol teknolojisidir.
Trafikte tembellik yapmak için en mantıklı teknoloji.

Kuracaksın bunu sonra bir daha ellemeyeceksin. İnstagram, facebook dolanacaksın. Nasıl olsa trafik gitmiyor, giderse de araba da gidiyor.
akıllı cruise kontrol diye de bilinir.

hyundai equus modelinde de bu fasilite kullanılmaktadır.
renault talisman'da olmayandır. Öndeki araç ile arandaki takip mesafesini ölçüyorsun da bunu neden yapmıyorsun? sorusunu bir cevap bulamadım.
Benimde güvenimi kazanamamış CC'dir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri