Adaptif farlar aktif güvenlik özelliği olup çalışma sistemi sezicilerin hız, direksiyon açısı ve savrulmayı ölçerek bu bilgileri farların bağlandığı elektrik motoruna iletip , farların dönülen yöne sağa ya da sola dönmesini sağlayarak viraj içi , kör nokta ve tepeleri gösterir. Son zamanlarda daha çok üst segment araçlarda olan bu özellik IIHS (Insurance Institute for Highway Safety ) 'nin yaptığı güvenlik araştırmasına göre Top Safety Rating olarak değerlendirilmiş.Bu teknolojiyi önümüzdeki yıllar boyunca araçlarında düşünmeyen firmalarla bu sonuçlar paylaşılmış ve olumlu geribildirimler alınmış.Bence çok iyi bir gelişme ,hali hazırda yeni çıkan çıkacak C segmenti araçları incelediğimde bu donanım mevcut ( Yeni Opel Astra , Yeni Renault Megane). Umarım daha çok yaygınlaşır.
fotograftan da goruldugu uzere fordun yeni arabalarindan mevcut olan teknolojidir. ozellik keskin donuslerde cok ise yaramaktadir. ayrica disaridan bakildiginda da gercekten şık duruyor.
Viraj içini aydınlatabilmek için geliştirilmiş olan teknoloji.
Gerçekten de faydalı, viraj içini aydınlatıyor. Bazı otomobillerde bunun yerine sis farlarını yakar onların bir işe yaramadığını sağır sultan bile biliyor. (bkz: Volkswagen Polo)
dinamik viraj farı olarak da geçmektedir.
bir hayli işe yarar, kör nokta bırakmaz.
Nissan Skyline GTR R35"te arabanın hızına yetişemediği için kullanılamayan far türüdür.
atası babası öncülü ve öncüsü citröen ds'te kullanılmıştır.

zamanının çok ötesinde bir teknoloji olduğu için oldukça da pahalıydı. bu nedenle inovatif bir adım olmaktan öteye uzunca bir süre gidemedi.
Özellikle çok karanlık yollarda ve daha da önemlisi ara sokaklarda çok iş gören icattır.

Ara sokaklarda dönüşlerde kaldırımları ve önünüze çıkabilecek canlıları görmenizi sağlar. Çok hızlı giderken çok işe yaramıyorlar, keza daha da kötüsü alışmadıysanız araba yan gidiyor bile sanıp panik yapabilirsiniz.
toyota prius'ta tam not almış aydınlatma sistemi. geceleri hayati önem taşır, sonuçta gözleriniz kapalı iken ne kadar güvenli yürüyebilirsiniz...
gelişen teknolojinin faydalarından biri. sürücüsüz otomobil çalışmaları her ne kadar keyfimizi kaçırsa da bazı yenilikler oldukça yararlı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri