1837 ile 1895 yılları arasında yaşamış rüsselsheim doğumlu alman girişimci ve opel markasının kurucusu.

babası çilingir olan sıradan bir ailenin çocuğu. 20 yaşına kadar babasıyla beraber çalışmış ve daha sonra belçika'ya taşınarak yine bir çilingirin yanına çırak olarak çalışmaya başlamış. 1858 yılının ortalarında paris'e göç etmiş ve burada dikiş makinesi isimli icatla tanışmış. bir yıl kadar üzerinde araştırmalar yapmaya başlamış. birkaç sene sonra küçük kardeşi de paris'e gelmiş ve makineyi inceledikten sonra beraber rüsselsheim'e geri dönmüşler.

doğduğu yerde amcası kullanılmayan bir ahırı onlara tahsis ederek bir atölyeye çevirmelerine izin vermiş. giderek işleri büyütüp ülkenin önde gelen üreticilerinden biri olmuşlardır. ancak 1911 yılında bir yangın sonucu tüm atölye küle dönmüştür. üretim ruhundan bir şey kaybetmeyen kardeşler, daha kârlı bir iş olarak bisiklet ve otomobil imâlatına kaymıştır.

ilk girdikleri yıllarda pek verimli işler çıkartamasalar da ilerleyen yıllarda ingiltere'ye yapılan ziyaretler meyvesini vermeye başladı. kısa sürede almanya'nın önde gelen üreticilerinden biri oldular ancak adam'ın hayatı markanın otomobil üretimi yapmasını görmeye yetmedi.

1930'lı yıllarda işler biraz değiştir. şirketin satılması gündemde geldi. adam opel ag bölümü general motors'a ve bisiklet kısmı ise nsu'ya paylaştırıldı. adam'ın mirası günümüzde gm'nin alt şirketlerinden biri olarak varlığını sürdürmektedir.
(bkz: opel adam)
şirketinin yükselişini görememiş yatırımcı. opel markası beş erkek çocuğunun sırtında büyümüştür.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri