Ackerman Prensibi’ne ackerman direksiyon sistemi, ackerman açısı ya da ackerman ön düzen geometrisi de denilebilir.

Günümüzdeki arabalarda kullanılan ackerman direksiyon sistemi aracın dönüşü sırasında içteki tekerleğin dıştaki tekerleğe göre daha keskin bir dönüş yapmasıdır veya bir başka tanımla aynı dingile ait iki tekerleğin ayrı iki aşağı yukarı hareket ettirilmesine denir.

Taşıtlarda dönme hareketi bir dönme merkezi etrafında yapılır. Dönme sırasında tekerlek aks uzantılarının dönme merkezinden geçmesi iyi bir dönüş için gereklidir. Bu bakımdan tekerleklerin dönme sırasında saptırılması gereklidir. Bu gerekliliği de Ackerman Prensibi sağlar.

Bu sistemde aks uzantılarının dönme merkezinden geçmesi için ön tekerlekler mafsallı bir aks başlığına bağlanmıştır. Ön aks başları yani dingil başları birer başlık pimi üzerinden ya da küresel mafsallarla şasiye bağlanmıştır. Bu şekilde tekerleklerin kendi eksenleri etrafında beraberce dönmeleri sağlanmıştır.

Ackerman Prensibi

Aşağıdaki görselde a ve ß açıları farklıdır. Bu açılara ackerman açısı denir. Görselde de görüldüğü gibi a açısı, ß açısından büyüktür.

Görsel

Taşıtta dönüş sırasında içteki tekerlek ile dıştaki tekerleğin dönme yarıçapları farklıdır. Ancak dönme merkezleri aynıdır. Bu da bizim dönüş yapmamızı sağlar.

Eğer Ackerman prensibi kullanılmasaydı güvenli bir dönüş sağlanamazdı ve aynı zamanda lastik aşınımları gözle görünür bir oranda artardı. Yani taşıtlarımızın dönüşünü Ackerman Prensibi’ne borçluyuz.

Kaynak : www.muhendisbeyinler.net/ackerman-prensibi-nedir/

Arkadaş çok güzel açıklamış kendisini tanımasam da belki bir gün burayı okursa teşekkürü borç bilirim .

Bu prensip taşıtlar için değil At arabaları için bulunmuştu yaklaşık 1810 lu yıllar civarı .
Günümüz motorsporlarının oluşmasına, günlük otomobil kullanımında ölmemize, bir çok şeyi keyifli hale getiren prensiptir. Lastiğin üretilmesi kadar önemli bir buluş olduğunu bu işten anlayan hemen hemen herkes anlar.
yönlendirme geometrisi ile alakalı terim.
günümüz araçlarının biraz değiştirilmiş hâlini kullandığı geometrik düzenleme. çünkü yol tutuşa etki eden birçok farklı hesaplama ve dinamikler var artık. düşük hızlarda prensip doğru olmasına karşın yüksek hızlarda dezavantaj oluşturuyor.

hatta birçok yarış arabası bu prensibin tam aksini kullanır. şu hâli ile yüksek hızlarda iç ve dış tekerler üzerinde oluşan kayma eğilimlerini dizginleyebilmek mümkün değildir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri