daha soğuk ve daha hacimli hava çekebilmesidir.
daha soğuk hava demek düşük intake air temperature yani iat demek.
bu da aracınızın daha geç ısınacağı yani daha az retard yemeniz anlamına gelmektedir.
Ek olarak daha soğuk hava çekebilmek demek yanma odasına daha fazla miktarda oksijen molekülü tedarik edebilmek yani daha verimli ve kuvvetli bir yanma elde edebilmek demektir.

Tabii ki işin özüne bakıldığında açık filtreli araçların yarısından fazlası , oem filtre kutusundaki dizayna göre çok daha fazlaca sıcak hava çekecek şekilde uygulanıyor ne yazık ki.

Bir de yanlış uygulama ile performansını öldüren yada gaza gelerek daha çok basıp sonra da açık filtre yakıtı artırır diyen bir kitle vardır..
filtrenin montajında dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta hortumlardan içeriye herhangi bir pislik veya tortunun kaçmamasıdır. ayrıca bazen sensör hatası almanız da mümkündür, hava filtresinin üstündeki sensörün bozulduğu durumlarda oluşmaktadır.
Hali hazırda gerekli havayı çekebilen motorlarda hiçbir işe yaramayan uygulama,
yeterli havanın çekilip çekilmediğini 'log' alarak kontrol etmelisiniz.
o zaman anlaşılır alet'in daha çok havaya ihtiyacı olup olmadığı.
Motorunuz için yeterli hava içeri sokulabiliyorsa hiç bir işe yaramayan, bazı modifikasyonlardan dolayı daha fazla hava çekilmesi isteniyorsa hayat kurtaran parça. Ayrıca daha fazla hava çekildiğinde otomobil beyni bunu algılayacak ve daha fazla yakıt gönderecektir, yani yakıt tüketimini arttırabilir.
tek başına uygulandığında yarardan çok zararı olan aynı zamanda en çok sokak efsanesinin üzerinde döndüğü parçadır.
taktım 7 beygir aldım, taktım araba uçtu vs.

Atmosferik araçlarda komple egzos sistemi (headers + son susturucuya kadar olan son sistem), açık hava filtresi ve yazılım ile fabrika takımları bile 6-7 beygiri zorla alıyorlar, kim nerede almış bu beygirleri ve nerede ölçüm yapmış açıklasın lütfen. Üst kapak içerisinde değişikliğe gidilmeden atmosferik araçlardan ekstra beygir çıkarmak lambadan cin çıkarmaktan daha zordur.
Bir kere siz yazılım atmadan ya da eski sistemler için karbüratör ayarı yapmadan direk açık filtre uygularsanız hava akışı beklenenden daha yüksek olduğu için fakir karışım oluşacaktır. Nedir fakir karışım 17-1 olan hava benzin oranını hava > 17, benzin < 1 olacak şekilde bozmak. bildiğiniz üzere benzinin yağlama özelliği vardır, beklenenden az gelen benzin size yanma odasında ekstra hararet ve aşınma olarak geri döner, lpg uygulamak gibi yani.
İkincisi açık filtre için ayar yaptınız diyelim o filtreyi motor sıcaklığından yalıtmadığınız zaman yine orijinal halinden daha verimsiz olacaktır. sıcak hava daha seyrek olduğundan oksijen oranınız düşer.
En büyük yanılgı filtre kutusu iptal edildiğinden emilen havanın sesinin çok çıkması ile araba daha fazla gidiyor sanarsınız. Ayarsız son susturucu iptali gibi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri