daha soğuk ve daha hacimli hava çekebilmesidir.
daha soğuk hava demek düşük intake air temperature yani iat demek.
bu da aracınızın daha geç ısınacağı yani daha az retard yemeniz anlamına gelmektedir.
Ek olarak daha soğuk hava çekebilmek demek yanma odasına daha fazla miktarda oksijen molekülü tedarik edebilmek yani daha verimli ve kuvvetli bir yanma elde edebilmek demektir.

Tabii ki işin özüne bakıldığında açık filtreli araçların yarısından fazlası , oem filtre kutusundaki dizayna göre çok daha fazlaca sıcak hava çekecek şekilde uygulanıyor ne yazık ki.

Bir de yanlış uygulama ile performansını öldüren yada gaza gelerek daha çok basıp sonra da açık filtre yakıtı artırır diyen bir kitle vardır..
filtrenin montajında dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta hortumlardan içeriye herhangi bir pislik veya tortunun kaçmamasıdır. ayrıca bazen sensör hatası almanız da mümkündür, hava filtresinin üstündeki sensörün bozulduğu durumlarda oluşmaktadır.
Hali hazırda gerekli havayı çekebilen motorlarda hiçbir işe yaramayan uygulama,
yeterli havanın çekilip çekilmediğini 'log' alarak kontrol etmelisiniz.
o zaman anlaşılır alet'in daha çok havaya ihtiyacı olup olmadığı.
Motorunuz için yeterli hava içeri sokulabiliyorsa hiç bir işe yaramayan, bazı modifikasyonlardan dolayı daha fazla hava çekilmesi isteniyorsa hayat kurtaran parça. Ayrıca daha fazla hava çekildiğinde otomobil beyni bunu algılayacak ve daha fazla yakıt gönderecektir, yani yakıt tüketimini arttırabilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri