performans hava filtresi de denebilir bunlara. motorun gücünü arttırmak için motora uygulanan en ucuz modifiye yöntemlerinden birisidir. normal filtreler motor ömrünü korumak ve uzun tutmak için çok daha sıkı yapıdalardır. açık hava filtresinde ise gözenekler birazcık daha serbest olabilir. buradaki amaç çekebildiği kadar fazlaca hava çekmektir. he bu işe yarar mı yaramaz mı onun için şu başlığa geçebilirsiniz.

(bkz: açık hava filtresi yararları)

edit: hemen yanlış anlayanlar olacaktır belirtelim "performans hava filtresi" ile aynı anlamı taşımıyorlar. Kutu içi performans hava filtresi de vardır. açık hava filtresi sadece performans hava filtresinin bir çeşidi ve en çok tercih edilen çeşidi.
performans arttırmaya yönelik olsa da motora giren fazlaca havayı sağlamak için filtrede bırakılan büyük boşluklardan içeriye istenmeyen boyutta cisimler girebilir ve motora ciddi zararlar verebilir. fakat kaliteli performans hava filtreleri filtredeki bu büyük boşluklardan dolayı filtrelere özel bir yağ sürerler. bu yağ havanın girişini engellemez ama bahsedilen istenmeyen cisimleri engeller.
2006 yılından beri, yani modifiyem.com zamanlarından beri süre gelen tartışmaya sebep olan parçadır. Bazıları hava filtresinin araçta güç kaybettiğini savunur, bazıları ise astronomik güçler aldığını söyler .
normal filtrelere göre daha uzun ömürlüdürler fakat kaputun üzerine binmesi falan gibi şeylerle asla formu bozulmamalıdır. herhangi bir yırtık ve deforme meydana gelirse motora istenmeyen şeyler girebilir.
turbo otomobillerden çok daha çok atmosferik motorlu otomobillerde iş gören parça. sebebi çok basit; turbo motorlarda zaten turbo bir şekilde hava basıyor, sorun genelde atmo'larda.
komple sistem egzoz ile kullanıldığı zaman bir anlam taşır. hatta komple egzoz takmıyorsanız takmayın, yakıt sürekli fakir karışır ve aşırı ısınmadan mütevellit aşırı aşınma oluşur. performans felan da vermez. komple egzoz ile birlikte karbüratörlü ise ayar yapılmalı, enjeksiyonlu ise uygun yazılım yüklenmelidir, aksi durumda yine fakir karışım ile karşı karşıya gelirsiniz.

komple egzoz ve doğru karbüratör ya da enjeksiyon ayarı ile de yüksek devirlerde güç kazanırsınız, atık gazı rahatlıkla çıkacağı için de düşük devirlerde sıkıştırma yani tork kaybedersiniz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri