1961 - 1967 yılları arasında üretilmiş harika ötesi otomobildir.
ABD'de Ford/Shelby Cobra olarak satılmıştır. İlk motoru 2 litrelik 6 silindirli bir motordu ama bekleneni vermiyordu, Carol Shelby şaseyi satın aldı ve asıl proje başladı. Tam bir roadster'dır, uzun kaputu kısa bagaj mesafesi ile bunu kanıtlar. 1962 yıllarının sonlarında ünlü motoruna kavuştu. 427 ci (kübik inç) silindir hacmine sahip V8 Ford motoru 425 HP gücündeydi.
Bu ruh hastası abiler 1966 yılında Shelby Cobra Super Snake isimli bir versiyon ürettiler.
7 litrelik motora sahip bu ufaklık 0'dan 100'e sadece 3 saniyede varıyordu. Katıldığı bir çok yarışta Ferrari, Porsche, Chevrolet ve Jaguar'a karşı zafere imza attı. Bu motora ve bağımsız süspansiyonlarına rağmen 200 km/s üzerine çıktığında virajlarda kayma eğilimi gösteriyordu, daha sonra da üretimden kaldırıldı.
Tam anlamı ile güç/ağırlık oranı odaklı üretilmiş bir makinadır. Zamanında Chevrolet Corvette'ye rakip olması için üretilmiştir her ne kadar birbirleri ile alakasız gözükselerde... Şasi ve gövde İngiliz firması AC'nin Ace aracına aittir. Ve bilirsiniz ki İngilizler hafif spor araba yapmaları ile meşhurdurlar... Günümüzde bu arabaların kaliteli replikaları bile çok değer görmektedir. Hatta bu replikalar antalyada bir garajda üretilse bile...

Ha bir de yanlış hatırlamıyorsam lakabı "dulbırakan" 'dı.
Dul bırakan sıfatına layık olan arabadır.
Bunu yolda tutmak neredeyse mümkün değilmiş, tabiri caizse 'götü başı ayrı oynuyor'.
O zamanlar tabii abs ve esp falan da yok. tam delikanlı arabası, bunda ölenlerin çoğu genç yaşta nalları dikmiştir.
Kaç genç kadını dul bıraktı da bu lakabı aldı merak ettiğimdir.
Yaptığım kısa bir araştırmada 'bir dönemin' en tehlikeli arabası olarak nam salmış. Kısa şasisi ve kendisine fazla gelen beygiri ile başlı başına bir arızaymış.
İngiliz asaleti ile Amerikan gücünün Carroll Shelby tarafından çiftleştirilmiş çocuğudur.

(bkz: efsane otomobiller)
Her gördüğümde iç çekme sebebi, kod adı dul bırakan olan otomobil. Ne güzelsin ya, ne kadar eğlenceli duruyorsun. Hala bu tatta bir otomobil üretilmedi ve tahminimce üretilemeyecekte.
Şasiyi İngilizden motoru Amerikandan alacaksın dedirten arabadır.
Daha da çılgın atan Ferrari tokatlayan versiyonu için (bkz: Shelby Cobra Daytona)
Dünya üzerinde yapılmış olan en karizmatik araba olabilecek olan araçtır. Bu gibi muazzam bir tasarımda araç bir daha gelmemiştir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri