yüksek fren basıncı uygulandığında bile arabanın yönlenebilmesini sağlayan, yağmurlu ve kaygan zeminlerde fren mesafesini de kısaltır. bir çok can kurtarmışlığı vardır.
sistem lastiğin yere en iyi tutunabildiği seviyede tutarak hem fren mesafesini kısaltmak hem de direksiyonu çevirince aracın dönmesini sağlayabilmek üstüne kurulmuştur.

hız ve açı sensörlerinden bilgiler alarak bunları işler ve ona göre hamlesini yapar. hepimizden akıllı ve hızlıdır.
hayatımda sadece bir kere devreye sokabildim, onda da pedaldan garip titreşimler gelince korkup ayağımı kaldırdığım teknolojidir. sonuç mu? öndeki yaşlı amcamıza ufacık bir dokunduk.
Aynı zamanda düşük hızlarda sol ayak freni ile arabanın arkasını getirmeye yardımcı olan sistemdir.

Şöyleki arabanın arkası ile oynamak istendiğinde( düşük süratler için) sert frenaj ile arabanın dengesi bozulup arkayla istenildiği gibi oynanabilir. Ama abs'ye sahip olmayan bir araçta sert bir frende tekerlekler kilitleneceği için tekerleklere yön verilemez ve araba virajın dışına doğru kayar.

Yüksek hızlarda ise gaz kesince bile arabanın arkası geleceği için, arabanın abs'li veya abs'siz olması bir şeyi değiştirmez.
iyi tutunan bir asfaltta çok çok yardımcı olmasa da, kaygan bir zeminde hayat kurtarandır.
ayrıca aracın arkasını getirmek istiyorsanız sol ayak freninin yanı sıra lift off'u öneririm.
Anti-lock Braking System anlamına gelen, frenin kilitlenmesini engelleyerek frenaj anında manevra yapmanıza olanak veren sistemdir.
Kısaca balatanın diske saniyede bilmem kaç kere vuruş yaparak tekerleklerin kilitlenmesini önleyen sistem. Pedalda ki titreşimlerden korkupta ayağını frenden çekenlere çok kaza yaptırmışlığı vardır.
Yıl olmuş 2015 hala ABS çok gerekli değil durma mesafesini uzatıyor diyenler var ( gerçek hayatta ) , zaten 1-2 kere lazım oluyor diyerek hem ABS hem de ESP ye laf eden kesim var bu ülkede . Şu güzel yorumları okusalar bile yine kendi bildiklerini savunurlar . 1 Airbag opsiyon olsa onu bile almazlar .
Milyonlarca insanın hayatını kurtarmışlığı vardır, bulan kişi kesin cennete gidecektir.
Gidin abs'siz bir arabaya binin ve frene basın, neler olacağına inanamayacaksınız. Teknolojiden nefret eden kesim bile bu sisteme bayılır, itiraz edemez.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri