Orjinali ABARTH egzoz'dur.

(bkz: abarth)

Abart, Abartı, Apart gibi tabirleri ile anılan. Kimsenin nasıl söylendiğini bilmediği sanayi işi, soba borusundan hallice susturucusu olan ama susturucu vazifesi görmek yerine böğürtme vazifesi gören, yankı odası bulunmayan, sanayi işi berbat egzozlara verilen isimlerdir. Abarth'ın ne olduğunu bilmeyen ve nasıl yazıldığını da bilmeyenler adına "Abart" diyip geçmişlerdir. Bir kelime bu kadar yanlış literatüre girebilirdi herhalde.

Şahinci literatüründen doğmuştur. Hikayesi de şöyledir:

Abarth geçmişte dünyaca meşhur yarış otomobilleri yapan-üreten bir firmaydı ve yarış tecrübesinden elde ettiği mühendislik tecrübesi ile cadde otomobillerine performans parçaları da üretiyordu. Bunlar arasında da en bilineni Abarth'ın kendine özgü tınısı olan meşhur egzozlarıydı (Şimdinin Akrapovic'leri gibi). Fiat grubu başta olmak üzere başlıca diğer otomobil firmalarına özel egzoz sistemleri ve performans manifold'ları bulunuyordu.

En çok egzoz modeli çeşitliliği Fiat grubunda olduğu için ülkemizde gümrük mevzularının bu kadar kanser durumda olmadığı 80'li ve 90'lı yıllarda bu Orjinal Abarth egzozları ya şahsi olarak ya da bayi aracılığı ile İtalya'dan getirten büyüklerimiz Şahin'lerine Doğan'larına Murat'larına takıp 65 beygirlik arabaları ile caddelerde şekil yapıyorlardı.

Muhtemelen bunu gören sanayi ustalarımız da "Bunu ben de yaparım amünyum ! Ne gerek var bu kadar para vermeye" diyerek egzoz imalatını başlatıp Abarth Egzoz'u Abart Egzoz haline getirmişlerdir.
Ülkemizde her ne kadar taşlansada şöyle bir baktığım zaman evet yeri geldiğinde bende çok sinirlenip sövüp sayabiliyorum fakat bu sinir anım cadde ,sokak, mahalle gibi halkın iç içe yerleşik hayatın olduğu yerlerde yapılmasına sinirleniyorum.Yoksa ülkemizde maddi yetersizliklerden dolayı kimse yüksek hacimli motorlara binemiyor binende ya fabrikatör yada yüksek gelirli halkın bir üst sınıfı olan insanlar.Bu yüzden bu işi seven genç, yaşlı kişilere şehirlerdede pist veya trafiğe kapalı imkan sunulmadığı için bu insanlarda bazen hiç hoş durmasada böyle işler yapabiliyor.Devletin bu işe bir çözüm bulması için her şehirde belli trafiğe kapalı yerler veya pist gibi insanların girip akşama kadar rahat rahat gaz basacağı eksoz açacağı görüşeceği deneyeceği veya yanlayacağı yerler lazım enerji atılmadığı için şehirler bu halde insanlarımız bu olaydan dert yanıyor.
Aracımı yeni aldığım zamanlar üstünde bulunan ve ilk araçla ilgili yaptırdıklarım arasında söküp atmak olan egzoz sistemi.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri