• / 2
Gölcük Pendik arası Anadolu otobanında 1.0 otomobil ile yolculuk yapmanın teknik analizidir. Dashcommand yazılımına Nissan GTR arayüzü yüklenerek, Dashcam ile çekilen görüntünün üzerine montajlanmıştır.
Sürücünün gaz pedalına basma oranı, motorun devri, Motorun anlık tüketimi, Motorun ürettiği gücü, hızı ve averaj tüketimi ekranda görmek mümkündür. Burdan çıkan sonuc LPG yakıyor olmasına rağmen 6,5 litre yakıt tüketimi gösteriyorki, otobanda rahat rahat 1,0 litre arabaylada yolculuk yapılabilmektedir.
Hız değerleri GPS hızıdır. Sapma payı yoktur.
www.youtube.com/watch?v=Wbtc4NRie3A
Volkswagen Up 1.0 60 hp ile araçta 3 kişi olarak Avrupa'da yaptığım olaydır. 10 dakikalık kısa molalar dışında aralıksız 780 km yol yaptık ve aynı yolu geri de döndük. Açıkcası her hangi bir sıkıntısını görmedim. Gayet rahat bir yolculuk olmuştu. 3 silindirli benzinli motor 120-130 km/s dolaylarında rahat bir yolculuk sunuyor fakat tüketim değeri normal yollara göre biraz yükseliyor. Normalde 4,5 litre civarında bir ortalama yakaladığımız Up bu otoban yolculuklarında 5,5 litre civarında bir tüketim değeri yakaladı.
Yurdum insanının a sınıfı otomobil almamasındaki en büyük etken bence uzun yoldur. Bu konuda güven veren bir video olmuş. Keşke büyük arabaya ihtiyacı olmayan vatandaşlarımız a sınıfı araba alsa.
Bu gözler hanımına Peugeot 301 alan adam gördü. Maalesef a sınıfı bizde çok kötü araba damgası yemiş.
Bende daha önce Skoda citigo ile uzun yol yaptım. Kollarda her gören bunla zor olmuyor mı diyordu. Oysaki 120 nın yukarısına çıkmıyorsanız fazlasıyla yeterli oluyor bu arabalar
Edit: Videoyu yeni izledim. Sırf ekonomi kasnak için sol şeridi meşgul etmek çok yanlış bir hareket belki hız sınırında gidiyor olabilirsiniz ama sol şerit 180 le değil gitsen meşgul edilemez. 180 le giderken 190 la giden adamın sizi sollama hakkı da ihtimali de vardır.
(bkz: sol şerit işgali)(bkz: trafik cezaları madde 46)

20 dakika boyunca sol şeridi bırakmadınız bu bir suçtur . Otoban sürüşü değil bu yollar benim sürüşü .
Sol seritte neden o hizla gidildigini anlamadigim videodur.
Sollamaya cikmamissin
Yuksek suratte degilsin
Sag serittekilerle hizin ayni
Anlamadim usta
Daha once otoban surusunde kullandigim 75 beygirlik Ford Fiesta 1.5 tdci 110 km hiz ile giderken 2500 devir ceviriyordu. Benim 1.0 motor 67 beygirlik lpg li otomobilim 110 km hiz ile giderken 3500 devir ceviriyor. Aralarinda devir farki 1000 devir. Iki araba ilede balikesir gidiş donuş yaptim. Performans olarak iki arac arasindaki performans farki yok denecek kadar azdi. Hissettim tek fark 1.5 tdci Balikesir Bursa arasindaki rampalarda biraz daha az vites dusurmek zorunda kalisim. 1.5 tdci yuksek hizda inanilmaz gurultusu sebebiyle kendini yuksek hizda surmekten sogutuyordu.
Neyin savunulduğu anlaşılmayan başlık.

Savunulan yakıt tüketimi ise devir tüketime etki eden tek etken değildir. aracın kütlesinin yanında üç yolcu hesaba katıldığında B sınıfı turbodizel araçla, A sınıfı atmosferik benzinlinin farkı daha net anlaşılır (daha lastik genişliği, rüzgar direnci var onları saymıyorum bile).

Savunulan maksimum hız kapasitesi ise vites oranları ve son dişli oranının yanında lastik çapı da etkendir. yukardaki gibi burada da rüzgar direnci önemlidir. A sınıfı otomobil tasarlanırken uzun mesafe kullanım oranı düşük hesaplanır, B sınıfı için bu oran artar. Aynı durum motor seçenekleri içinde geçerli; B sınıfı otomobile hitap kitlesi geniş olduğu için daha geniş motor seçeneği sunulur. Uzun yol ihtiyacı için mantıklı araç ne bas bas bağıran a sınıfı, ne de tor tor giden dizel b sınıfıdır (lakin bu memlekette hangi parayla mantıklı araç alınır o da ayrı bir konu).
A sinifi bir otomobili full yuk ile yani 350 kilo net agirlik ile araba 4 saat icinde Balikesir Gureden istanbul kartal koprusune gittigim bilirim. Yine ici koyden doldurdugum peynir zeytin et ve kilo kilo bal ile azami agirligin ustunde yere yapisik 10 saate sivastan istanbula geldigimide bilurim. Yakit tuketimi LPG cinsinden 7 litre civarinda kalmiştir. Yol mumkun oldugu surece gaza basilmiştir. Koltuklar katlaninca arkada 1000 litre kapasitesi ulasabiliyor araba.

1.4 grande punto ayni yolculukta daha kotu performans yapmistir.
Bu videodan kendim için çıkardığım sonuçlar

1.)A sınıfı bir araç ile sol şeride çıkma.
2.)A sınıfı bir araç alma.

Bunlar dışında faydalı bir video olduğunu düşünüyorum. Emek verip uğraşmışsınız teşekkürler.
İki komşu şehir arasında otoban yolculuğu için a sınıfı ve b sınıfı konfor açısından tolere edebiliyorken; uzun yola çıkıldığında-en az 500km diyelim örneğin- c sınıfının bile yeterli kalmadığını düşünüyorum. Zira rüzgar sesi, motor devir gürültüsü, lastik sesi belli süreden sonra cidden yoruyor. Bunlara bir de aracın dingil mesafesinin kısalığı, arka koltukta oturan yolcuların oturma konforu ve yanal rüzgar direncini de katınca a sınıfı araçlar özellikle büyük metropol şehirler içi trafikte tercihtir.
Yine de genel olarak milletimizin ekonomik gücü ve 'hepsi bir arada olsun bagaj da olsun arkası da ferah olsun tavanı açılsın 6 kişi alsın' isteği göz önüne alınca a sınıfı araçlar tercih edilmiyor haliyle.

Gönül ister ki bi a sınıfı otomatik vites alıp şehir trafiğine bir de d sınıfı büyük motorlu bir araç alıp haftasonu keyfinde ve uzun yola sürelim ama aile başına bu kombinasyonu sağlamaya ülke olarak alım gücümüz yetmiyor maalesef.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir