sanırım ülkemize çin'e has olaydır. bütün avrupa artık küçük segment otomobillere binerken biz hala kocaman kocaman otomobillere binmekteyiz. dostlar alışverişte görsün kafasından dolayı bu duruma geldiğimizi düşünüyorum.

tüm avrupa bunlara biniyor, park yeri dertleri yok, emisyonlar düşük, yedek parça ucuz. adamlar bizden daha zenginler ama bu otomobillere biniyorlar. gösteriş merakından bir gün öleceğiz..
Ülkemizde Küçük otomobil güvensizdir falan gibi tezlerin başını çektiği durum. özellikle crossover segmentinin ortaya çıkması ile, karıma kızıma ne alıcam küçücük arabayı binsinler kocaman arabaya mantığı ile sokaklarda insandan çok crossover görmemize neden olan olaydır.

Bir gün trafikteyken dikkat edin, gördüğünüz %90 aracın içinde sürücüsü hariç kimseyi göremeyeceksiniz.

Neden?

İnsanlar da bireysel olarak otomobile yönelmekte çok haklı. Kimseye haksız diyemem. Özellikle "karısını kızını otomobillendirme" konusunda çoğu insan haklı. Böyle bir toplu taşıma ve dandik alt yapıya sahip bir ülke isen başına gelecek mutlaka bu.

Fakat keşke tek tek bindikleri koca arabalar yerine ufak araba tercih etseler.

Haliyle nedeni asla tek bir sebebe bağlanamaz. Çoğu etken ve tutumun birbirini tetiklemesi sonucu bu durum ortaya çıkıyor.
ülkemizdeki trafik magandası ve trafik terörü ikilisinin sağladığı korku nedeniyledir.
Bir diğer nedense %70'nin çirkin olmasıdır.
'bu küçük, sığamayız' mantığı.
B segmentindeki araçlarla aynı fiyatlarda satilmalari da dikkate alınmalıdır. turk büyük sever. italya gibi dar sokaklara sahip ülkelerde a segmenti mantikli bir secimken , islevsellikten ziyade boyuta önem veren halkimiz "ka alana kadar fiesta alirim o paraya" diyor. e haksiz da sayilmazlar. istanbul dışında a segmentinin gereksiz oldugunu düşünüyorum.
Sosyal yapımızdan kaynaklıdır.

Kalabalık aileler, arkadaş grupları ve buna bağlı olarak ikinci el piyasasından ötürü. Avrupada neden çok fazla A segmenti var? Çünkü aynı adamların garajlarında bir tanede station wagon var kafası rahat.
Daha az gösterişli olduğu için kısa ve net.
kesinlikle fiyatlandırma politikası. dünya para verip küçücük arabaya mı bineceğiz derler. doğru 3-5 fazla verip daha büyüğünü alırsın, bagajında mangalını her daim taşırsın.
ülkemize getirilmediğinden kaynaklanan durum. belki arz-talep ilişkisinin sonucudur. sonuçta a segmenti bir arabaya o kadar para vermek yerine, ikinci el üst segment kovalamak daha cazip geliyor demek.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri