hyundai i10, citroen c1, peugeot 108, fiat 500 gibi piyasadaki en küçük otomobilleri barındıran segment.

Bu segmentten beklenti; ucuz, iş gören, park problemi yaşamayan otomobillerdir.
Bence İstanbul için de en mantıklı otomobilleri barındırır.
Aralarında en şık ve retro duran fiat 500'ün terih sebebi olacak segmenttir.
Yurt dışında skoda citigo 1.0 asg'nin delik deşik etmiş olduğu segment.
Türkiye'de yüzüne bakılmayan alet Avrupa'da rekorlar kırıyor.
ama nedense konu fiyatlara gelince, ister istemez kullanıcı kitlesinin, b segmentine yönelmesine engel olamayan sementtir.
Sıfırı pahalı ikinci eli oldukça ucuz olan segmenttir. Şehirde gerek manevrası gerek park yeri sıkıntısının az olmasıyla gönülleri feth eder bu segmentin elemanları. Uzun yolda hem sürücüyü hem yolcuyu yorarlar ama gezginci ruhunuz ağır basarsa arabanın yorması çok umurunuzda olmaz.
Gerek araçların tasarımları gerekse ülkemizdeki manasız vergilendirme sistemi nedeniyle beklediği ilgiyi hiçbir zaman görmeyecek olan segmenttir.
gerek boyutları, gerek yakıt tüketimi ile insanı araba sahibi olduğuna pişman etmeyecek bir sınıftır. önerilen modeller bir bayanın rahatça sürebileceği ve bir yerden bir yere gitmek için kullanabileceği arabalardır. Özellikle smart four two iki kişilik olmasıyla şehir içi için biçilmiş kaftandır. Tek dezavantajı fiyatı. mercedes olunca fiyatlar uçuyor.
Günümüz A sınıfı otomobiller, eskiden B diye satılan pek çok arabadan daha uzun ve daha geniş olabilmektedir. Eski Golfler Opel Corsalara bakın. Fiyatları 2003 model için 25000 fiyat biçilen o eski C kasa Corsalar mesela, Hyundai i10dan kısadır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri