9ff'in Maksimum hız rekoru kırmak amacıyla Porsche parçalarından oluşturduğu tabiri caiz ise "Frankenstein"dır. Bunu söylememin sebebi aslında 997'ye benzemesine rağmen tamamen bambaşka olmasıdır. Yukarıda belirtildiği gibi motoru ortadadır ve bunun için 997 şasisi b sütununun gerisi kesilmiş, boru şasi ile tıpkı RUF CTR 3'deki gibi daha geniş aks mesafesi tasarlanmıştır (2.700mm). Böylece motor daha aşağıda konumlandırılarak ağırlık merkezi düşürülmüştür. Yine CTR3'deki gibi iç mekanda Boxster/Cayman ön konsolu kullanılmıştır. Motor 3.6 litrelik mezger motorundan gelse de ciddi modifikasyonlara uğramıştır. Ayrıca Turbo'dan alakasız olarak 4 çeker değil arkadan çekişlidir.

İlk çıkan GT9 hız rekorunu kırmak için yola çıkmıştı ve 2005'te Bugatti Veyron'un çıktığı 407 km hızın üzerine çıktı (409 km/s). Fakat sorun şu ki rekor 2007 yılı itibarı ile 412 km/s hızla SSC Ultimate Aero TT'ye aitti. Bunun üzerine çıkarılan stage 3 motoruyla sunulan GT9-R'ın 420km/s hıza ulaştığı iddia edildi lakin kayıtlara geçmiş bir deneme söz konusu yok.

GT9-R'ı öncüsünden ayıran diğer detaylar daha fazla downforce sağlayan aerodinamik geliştirmeler( kallavi kanat göze batan en büyük detay) ve kısa oranlı şanzımanıdır ki bunun temel sebebi de müşterilerin piste çıkarmak istemesidir (ki bunu hız rekoru kıramamasının sebebi olarak yorumlayabiliriz).

Nitekim talepler doğrultusunda iki farklı model daha üretime geçmiştir:

9ff GT9 CS: Clubsport, yani pist odaklı tasarlanmış model. 750 beygir 3.6 litre 6 silindir boxer.

9ff GT9 Vmax: 437 km/s hıza ulaşarak rekoru kırdığı iddia edilen araç (kendi sitelerinde bu şekilde belirtilmiş lakin başka kaynak göremedim). 1400 beygir 4 litre etanol yakan 6 silindir boxer.
tümünü gör
ilgili galeri