Trafikte güvenli seyahat edebilmek için takip mesafesi koruma tekniği. Yıllarca trt'nin kamu spotu yayınlarından hafızalara kazınmıştır. Uygulanışı şöyledir:

Arkasında ilerlediğiniz aracın en arka noktasından kendi aracınızın burnuna kadar olan mesafeyi süre olarak ölçmek için sabit bir pivot noktası belirleyin. Bu kesik şerit çizgileri olabilir, bir trafik tabelası olabilir, size hangisi kolay gelirse.

Daha sonra takip ettiğiniz aracın en arka noktası pivot noktası ile aynı hizaya geldiğinde seksensekiz - seksendokuz sayılarını normal konuşma hızında söyleyin. Eğer bu süre içinde pivot noktasını geçerseniz bu olması gerekenden daha yakın takip ettiğiniz anlamına gelir.
çocukluğumdan beri uzun yolda dilimden düşmeyendir. şimdi başlığını görünce fena halde nostalji oldu.
trt fm açıktı yollarda hep, o çocuk halimle bunu dinleye dinleye kulağımda yer etmişti. "şekşenşekiş şekşendokuş" diye diye yolu bitirirdim. hiç de aklımdan çıkmadı bak. bu tarz kampanyaların ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır bu.
yaz tatilinde şehirler arası yolculuk edecek olan herkesin bilmesi gereken kural. belki de herkes biliyor ama uygulayan yok.
orjinali one one thousand two one thousand yani 1001-1002 olan takip mesafesi ölçeği. sanırım 88-89 versiyonu dörder hece olmasından kaynaklanıyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri