F1 pilotlarının büyük kısmının övdüğü, pilotların ortalama 5g kuvvete 6-7 saniye boyunca maruz kaldıkları virajdır; pistin de çoğu pistten farklı olarak saat yönünün tersine dönülmesi pilotlar üzernde oldukça fazla yük yaratır. En hızlı şekilde geçebilmek için direksiyonu viraj girişinden sonra hareket ettirmemek yani arabanın dönüş çapını sabit tutmak gerekiyor fakat bunu yapabilen pilotların sayısı oldukça düşüktür. On board videolarda görüldüğü üzere çoğu pilot direksiyonda düzeltmeler yapar. Aynı zamanda kullanılacak vites seçimi de ayrı bir zorluk yaratmaktadır.

Kaçış alanının çakıl olmayışı ve genişliği pilotun hata yaptığı zaman yarışa geri dönebilmesini sağlar fakat aynı nedenden dolayı bir çok pilotun limitleri aradığını ve hata yaptığını görebiliriz.

En iyi pilotlardan biri olarak görülen Schumacher'in kullanması gereken vitesi bir türlü çözemediği virajdır aynı zamanda.

Ek olarak F1 takviminde yer almış, bu kadar üne sahip olan virajların bir ismi vardır fakat 8.viraj'a bir isim verilmemiştir.
tümünü gör
ilgili galeri