istanbul park'ın en ünlü virajı. 3 tane sol virajdan oluşmaktadır, tek bir direksiyon hareketi ile üçünü de dönmek maharet ister. track day'lerde en çok otomobilin kaza yaptığı virajdır aynı zamanda. biz amatörler arasında hep muhabbet konusu olur, kaç ile döndün? son apekse kaç ile dokundun gibi geyikler hiç bitmez.
ülkemiz formula 1 yarışlarına ev sahipliği yaptığı ilk karşılaşma öncesi jenson button'ın övdüğü virajdır.

--- spoiler ---
“sekizinci viraj Formula 1'deki en iyi virajlardan biri”
--- spoiler ---
eau rouge ile bir tutulan ecnebilerin diabolica ismini taktıkları meşhur istanbul park virajı.
hafif eğimli ve üst üste 4 apeksten meydana gelen, inanılmaz bir direksiyon hakimiyeti gerektiren fantastik viraj.
g kuvvetinin tavan yaptığı yer.
F1 pilotlarının büyük kısmının övdüğü, pilotların ortalama 5g kuvvete 6-7 saniye boyunca maruz kaldıkları virajdır; pistin de çoğu pistten farklı olarak saat yönünün tersine dönülmesi pilotlar üzernde oldukça fazla yük yaratır. En hızlı şekilde geçebilmek için direksiyonu viraj girişinden sonra hareket ettirmemek yani arabanın dönüş çapını sabit tutmak gerekiyor fakat bunu yapabilen pilotların sayısı oldukça düşüktür. On board videolarda görüldüğü üzere çoğu pilot direksiyonda düzeltmeler yapar. Aynı zamanda kullanılacak vites seçimi de ayrı bir zorluk yaratmaktadır.

Kaçış alanının çakıl olmayışı ve genişliği pilotun hata yaptığı zaman yarışa geri dönebilmesini sağlar fakat aynı nedenden dolayı bir çok pilotun limitleri aradığını ve hata yaptığını görebiliriz.

En iyi pilotlardan biri olarak görülen Schumacher'in kullanması gereken vitesi bir türlü çözemediği virajdır aynı zamanda.

Ek olarak F1 takviminde yer almış, bu kadar üne sahip olan virajların bir ismi vardır fakat 8.viraj'a bir isim verilmemiştir.
bitmeyen sol.
volkswagen polo gti aracıma yatak sardırmış viraj ancak herşeye rağmen kendisini çok severim ve birçok düzlükte uçup giden aracı burada yakalamışımdır
bazen hiç bitmeyecek gibi dön allah dön dönülen, bazen de şu videodaki gibi pek erken bitiveren viraj.

youtu.be/IDoCaH7WZWg?t=6
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri