Mercedes'in kullandığı bir şanzıman türü. Koluman'da tam anlamıyla tork konvertörlü olmadığını, fakat herhangi bir baskı balatası da olmadığını belirtmişlerdi.

Fazla bilgi sahibi olmadığım bir şanzımandır, 2 aylık bir tecrübem var kendileriyle. Bir zf olmadığı kesin; fakat standart bir tork konvertörlüden daha stabil olduğu da kesin.

2 geri vitesi olduğunu da bir yerde okumuştum.
Son viteste yüksek devirde dişlileri kitleyerek performans odaklı çalışır. Rollingci iseniz ZF’ten yana oy kullanmak yerine 7 veya 9-G Tronic seçersiniz.
Mercedes'in son 10 yılda arkadan çekiş ve dört tekerlekten çekişli modellerinde kullandığı şanzımandır. Yapı olarak trok konvertörülüdür ama kendi içerisine entegre edilmiş ayrı bir kontrol ünitesi vardır, bu yüzden fakrlı çalışıyor gibi hissettirir. Aynı zamanda bir otomobil kullanılan ilk 7 ileri şanzıman olması gibi bir durumu da vardır.

2 geri oranı olduğu doğrudur ve sürücü Comfot modunda aracı kullanıyorsa otomobil 2'nci viteste kalkar ve ikinci geri vites oranında hareket eder. Ayrıca magnezyumdan yapıldığı için alüminyumdan üretilen şanzımanlara göre hafif olmasıyla da ünlüdür. Yerini 9-G Tronic şanzımana bırakmıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri