Genelde kamyonlarda kullanılan bir çekiş sistemidir.6 tekerin her biri ayrı ayrı yola güç aktarır ve her hava koşulunda rahatlıkla kullanılabilir.Kamyonlarda yük arkada olduğu için gücün yarıdan fazlası arkaya iletilir, daha az bir kısmı ön tekerleklerde kullanılır.Özellikle arazide bir yere yük götürülmek istendiğinde veya rampa çıkışlarında ön tekerleklerde devreye girerek aracın çekiş gücünü artırır.Kullanıldığı yerler ise askeri kamyonlar,inşaat kamyonları ve özel olarak tarlada gitmesi için tasarlanan agrotruck diye tabir edilen araçlardır.
6 tekerlekten de çekiş sağlayabilen araçlara söylenen isim. Aslında olayı; doğanın sizi en zorladığı şartlarda bile yolda gidebilmektir. Dönüş çapları çok iyi değildir, manevra kabiliyetleri düşer.
üç tane diferansiyel sisteme sahip all wheel drive. üç farklı diferansiyel, motorun her aksa ayrı ayrı güç aktarabilmesinden gelir.
Askeri güçlerde lastik tekerlekli zırhlı personel taşıyıcılar üzerinde sıklıkla tercih edilen aktarma düzeni. Yukarıdaki avantajlarına ek olarak tahrik iletilen yüzey alanı arttığı için özellikle ıslak, kum veya karlı yüzey arazi performansı yüksektir. Paletli araçlara göre daha çevik oldukları için tercih edilir (daha ekonomiktir de).

Daha fazlası için (bkz: 8x8)
diferansiyellerin çalışma prensibini direkt olarak kafamı sokup izlemek istediğim güç aktarma biçimi.
Gözünüzde canlanması için şöyle bir dif . resmi koyalım ama 8x8 içindir .

Öndeki 2 tekeri ve dif . i atın 6x6 oluyor . Yani 6. parçayı ve onun solundaki yuvarlağı tekeri atın 6x6 olur .

i.hizliresim.com/mLG4AY.jpg(bkz: 8x8)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri