Ford'un 1997'den günümüze kadar üretmeye devam ettiği ilk ve tek V10 motor serisi. SOCH yani üstten tek egzantrikli, 2 veya 3 valfli versiyonları bulunan benzin veya doğalgazla çalışan, Ford Modular Engine serisi altında bir motordur. 305-362 arası beygir gücü ve 569-620 Nm arası torka sahip versiyonları vardır. Şimdi rakamları yazdığımıza göre akıldan geçen soruları listeleyelim:

- Ford böyle bir motoru neden üretiyor?
- Ford böyle bir motoru nerede kullanıyor?
- Ford bu motoru neden spor otomobillerde kullanmıyor?

İlk soruya mantıklı bir cevabım malesef yok. Tek açıklaması "Americans likes big..." Adamların enerji sıkıntısı yok, petrolü istedikleri gibi kullanıyorlar.

Hangi kaputların altında bu motor var?
-Battal boy SUV sınıfına giren Ford Excursion'da
-Mega boy pickup gibi duran ama aslında kamyon sınıfına dahil olan Ford Super Duty'lerde (F-450 - F-750 arası)
-Dünya'nın en büyük panelvanlarından Olan Ford E Serisi Van'larda
-Filmlerde gördüğümüz meşhur sarı renkli okul otobüslerinde (evet o koca otobüslerde bu motorun doğalgazla çalışan versiyonu bulunuyor)

Bu motor aslında 5.4l Triton V8 motorunun önüne iki silindir daha eklenmiş olan versiyonu. Yani çap strok oranı V8 ile birebir aynı (90.2x105.8mm). Bir diğer husus; 90 derece bank açılı V10'ların sorunu olan eşit ateşleme, split-pin krank şaftı kullanılarak 72 derece bank açılı V10 gibi çalışması mümkün hale getirilmiştir.
--- spoiler ---
Lexus LFA'nın motoru 72 derece bank açılı V10'dur ve eşit ateşleme dağılımı vardır. (bkz: Even firing)
--- spoiler ---
Son olarak çalışırken oluşturduğu sarsıntıları önleyebilmek için balans şaftı eklenmiştir.

Kısaca bu V10; yüksek devir çeviremeyen, komplike tasarımlı, tork odaklı bir motor olarak tasarlandığı için Ford Racing ekibinin pek ilgisini çekmemiştir.
tümünü gör
ilgili galeri