Four wheel steering, yani 4 tekerden yönlendirme sistemi anlamına gelen kısaltmadır. İlk olarak Japon otomobil üreticileri tarafınca kullanılmıştır. Bu sistemin ne motorun gücüyle ne de çekiş ile bir alakası yoktur.

Direksiyonu çevirdiğinizde arka tekerleklerin 5'te 1'i oranında dönmesi prensibinde çalışır, viraj ve keskin dönüşlerde avantaj sağlardı.

Artık pek kullanılmamaktadır.
(bkz: aws)
Dört tekerlekten yönlendirme sistemine verilen isim. markalar 4 control vb. tarzı isimlendirmeler ile kullanırlar.

(bkz: 4ws)
büyük otobüslerin çoğunda bulunan sistem. son zamanlarda porsche üzerine bir mühendislik çalışması ile geliştirmiş ve kullanmıştır. ayrıca Renault da kullanmaktadır.
porsche'de kullandığınız zaman yola raylar aracılığı ile bağlı olduğunuzu hissetmenizi sağlayan sistem. çok değişik bir mühendislik ya. belli bir km üzerinde arka tekerler zıt yöne değil aynı yöne dönerek aracı çok daha fazla stabil döndürüyor.
arka tekerlerin zıt yönde dönmesi ile bir süre sonra şasinin halini düşünmeme sebebiyet veren sistem. acaba şasi nasıl ağlıyordur. tabii ki şasileri de buna uygun yapılıyordur işin şakasındayım.
virajlara fısıldarken bir kere porsche'de kullanma fırsatı bulduğum sistem. anlatılmaz yaşanır bir yapıştırma ve tutunma kuvveti yaratıyor.
Artık pek kullanılmaması çok buyuk eksikliktir.. Onden çekişli araçlarda on tekere guç iletildiği için donuş açısı arkadan çekişli araçlara gore genellikle daha buyuktur.. Bu dezavantaj bu teknoloji ile kapatılabilinir..
4.5-5 metre uzunluğundaki honda prelude lerin ara sokaklarda, keskin donuşlerde bu kadar çevik olmalarının nedenidir..
Yol tutuşu inanılmaz etkileyen bir mühendislik harikasıdır.
Nissan'da HICAS olarak adlandırılan sistem. Hayranı olduğum 300zx(z32) modelinde de bulunmaktadır. Şehir içinde manevra yaparken ve aracı park ederken çok avantaj sağladığını, fakat pistte kullanırken hem verdiği ekstra ağırlık hem de sürüş hissiyatına etkisi yüzünden genelde z32 sahipleri tarafından söküldüğünü duyduğum sistemdir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri