Duyduğum günden beri laflar hazırladığım, kendime şoklardan şok beğendiğim, bana kafayı yedirten sorunsal. Özellikle de bu duruma 'yalaka' medyanın hiç bir şey dememesi beni daha da delirtiyor.

Bahsettiğimiz otomobil bildiğiniz üzere ford mustang 2.3 ecoboost. İstanbul Park'a çıkarmış Auto Car, çok efendiymiş, çok dengeliymiş, vergiler ile fiyatı da çok uygunmuş! Yaklaşık 400.000tl diyorsun ama çok pahalı değil de diyorsun.

Ya arkadaş siz beyninizi mi yediniz? 4 silindir Ford Mustang üretilmiş, arka süspansiyonları bağımsız süspansiyon diye övüyorsun, frenler yeterli diye övüyorsun.

Çok doldum be sözlük.
Oh be kardeşim biri söylemiş dediğim sorunsal. Mustang ruhu ve logosu varmış, o ruhu yaşatıyormuş. Arkadaşım at al o zaman, araba alma. 1.670 kilogram alet yapmışlar, 2.3 litre motora rağmen. Hafiflik arabanın yanından geçmiyor, öve öve bitiremediler. Pistte ne döndü? Bilen yok.
Öncelikle şunu söyleyeyim, 4 silindirli Mustang yeni bir şey değil. Şu linkte, geçtiğimiz haftalarda yazdığım Mustang haftası konusunda ikinci jenerasyona bakarsanız görebilirsiniz: Mustang haftası

Mustang tarihi boyunca değişimlere ayak uyduran bir otomobil olmuştur, başarısının sırrı budur. Burada farklı bir olayla karşı karşıyayız: Mustang ilk defa, 52 yıllık tarihinde ilk defa resmi olarak, bu çok önemli RESMİ OLARAK ilk defa Avrupa'da satılmaya başlandı. Bunun için Avrupa modelleriyle rekabet edebilecek bir takım değişiklikler gerekiyordu ki bağımsız süspansiyon en önemli değişimlerden biri olarak otomobile eklendi.

2.3 lt'lik motor tamamen Avrupa için üretildi, hatta otomobil ilk çıktığında ABD pazarında yoktu, sonradan eklendi. Eğer bu motor olmasaydı Mustang 3.7 lt, V6 motorla Avrupa'ya gelecek, eli boş dönecekti. Oysa Avrupa pazarında vergi dilimi emisyon üzerinden döndüğü için bu şekilde Mustang rakipleriyle mücadele edebilir hale geldi. ki 225 g/km çok da kötü bir değer değil, V8'in 280 g/km olduğunu düşündüğünüzde.

Olayı Türkiye olarak düşünmeyin, bizim ülkemiz motor hacmiyle vergilediriliyor, dünyanın çok az ülkesinde böyle bu. Adamlar bizi düşünerek değil Avrupa pazarını düşünerek yaptılar bunu. Bu yüzden fiyatın yüksek olması Türkiye'ye has bir şey, %145 ÖTV'den dolayı. İngiltere fiyatı 30.000 Pound'dan başlıyor çok değil, V8 ise 35.000 Pound.

Kısacası Mustang'e yapılan değişiklikler mantıklı, bunun mantıksız görünmesinin nedeni ülkenin vergi sistemi. Ford'un yanlış stratejisi değil...
70'lerin sonunda ve 80'lerde 4 silindirli Mustang olmasaydı şu anda bu 'at koşuyor' olmazdı. 4 silindir hamlesi doğru zamanda doğru şekilde yapılarak otomobilin hayatını kurtarmış, 73'teki ortaya çıkan ve sonrasında zehir gibi yayılan petrol krizinden sağ çıkmasını sağlamıştır.

Uzun yıllardır ilk defa görüyoruz, yadırgamamız normal.
Ben de mantıklı buluyorum. 400 bin lira verip de hala arabanın az yakmasını motor vergisinin düşük olmasını düşünmek de artık mantıklı geliyor. Kimse ottan boktan şeylere para vermek istemiyor artık. Zaten bu tarz araba alan insanların geneli estetiği için alıyor. 2016 mastenge biniyorsun lan boru mu? O yüzden motorun durumu da her türlü kar onun için. Yoksa hakikaten sürüş odaklı araba isteyen birinin ne işi olur bununla allahansen. Sinirlenmeyin canınızı yirim
ford'un mustang yapar gibi yapıp gerçek bir mustang yapmadığı aracın oluşturduğu sorunsal. Bu durum sadece mustang'e özel değil aslında. Amerikan otomobil firmaları Avrupalı otomobil firmaları ile rekabet edebilmek için arabalarını Avrupalılaştırıyor, olay bu. V8'ler V12'ler artık Amerikan otomobil firmaları için de terk edilmeye başlanan motorlar. Onlar da artık 4 silindirli motora basıyorlar turboyu alıyorlar beygiri. Artık alışmamız gerekiyor, maalesef ki alışmamız gerekiyor.
Isterse quattro gibi yol tutsun mercedes gibi konforu olsun audi gibi ic mekani olsun. Ne yapsin lan insanlar gaza oturunca gurul gurul gurlemeyen motoru, yolu tutan popoyu.

Mustang tarihinin yuz karasi listesine girmstir. Bide o hatchback zimbirti var.
Yeni küçük hacim dalgasına mustang'in de kapıldığı sorunsal. Mustang'im olsun da ne olursa olsun diyenler için üretiliyor ama şöylede bir gerçek var 4 silindir olduktan sonra Mustang'e gelene kadar ne otomobiller var. Mustang dediğin 8 silindiriyle kükreyecek. Rölanti sesi otomobil tutkununa ninni gibi gelecek. Ne öyle sinek vızıltısı gibi 4 silindir!
bi american muscle değil.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri