4-2-1 dizilişinin egzoz manifoldunu temsil ettiği düşük devirlerde tam randıman almak isteyen kişilerin tercih ettiği sistem.

4-2-1'in açılımına gelirsek, dört sayısı silindirlerden çıkan boruları, iki sayısı ilk etapta birleştikten sonraki boru sayısını ve bir sayısı ise susturucuya ulaşmadan önce elde edilen boru sayısını temsil eder.

ilk birleşme yaklaşık 40-43 cm civarında gerçekleşirken, ikinci birleşme ise silindirden itibaren 80-86 cm civarında gerçekleşir. birleşmeler genellikle 40-43 cm ve katları şeklinde ilerler. uzunluğun değeri kritiktir. zira silindirdeki atık gazın dışarı atılması sonrası yüksek bir basınç dalgası oluşur. farklı silindirlerden gelen dalgalar birleşme anında büyük bir geri basınç yaratır. mesafenin doğru ayarlanması egzoz supaplarından çıkacak gaz için ideal bir emiş gücü sağlar. yanlış hesaplama dahilinde emiş gücünden ziyade bir geri atım yaratır ve yanma odasında atık gaz kalır. sonuç olarak motor, gerçek gücünü üretemez.

egzoz gazının yarattığı dalga harmonikleri ve basıncı doğru olarak kontrol edebilmek motordan elde edilen standart güçte yaklaşık %5'lik bir artış sağlayabilir. bu yüzden egzoz borusunun çapı ve uzunluğu, hassas bir hesaplama gerektirir.

genellikle üreticiler egzoz manifoldu konusunda çok hassas bir hesaplama içerisine girmez, maksimumdan ziyade araba için ideal şartları kovalarlar. bu yüzden performans meraklıları, özel yapım sistemlerle güç adına en iyi şartları elde etmeye çalışır.
tümünü gör
ilgili galeri