Volvo'nun yeni tanıttığı ancak daha konsept olan içten yanmalı bir motor.

4 silindirli ve 2 litre olup, 450 hp güç üretebiliyor.

3 turbonun bir tanesi elektrik tahrikli turbo ve diğer iki paralel turboya belli bir devire kadar hava sıkıştırıp yolluyor. Böylece lag neyin kalmıyor :)

Belli bir devirden sonra yine çift turbolu bir motor gibi çalışıyor.

Bu korkunç güce ulaşılabilmenin bir diğer etkeni de Denso'nun, Volvo için yeni geliştirdiği enjektörler olmuş. Bu enjökterler motora toplam 3600 psi basınç değeriyle yakıt gönderebiliyorlar ki bu benzinli bir otomobil için korkunç değer!!!(Benzinli motorların sıkıştırma oranı düşük olduğundan, enjektör basıncı da dizele göre daha düşüktür.)

Yaklaşık iki sene sonra bu motoru manuel şanzımanlı bir S60'ta görmek muhteşem ötesi olur gerçekten.
Heyecanla bekliyoruz...
T5 veya T6 kod adı ile satışa sunulacağını düşündüğüm motor. Heyecanlandırdı mı kesinlikle, umarım terso bir durum olmaz da üretilir.
Bu motoru polestar s60 için üretebilirler ancak şanzıman nasıl olur acaba.Volvo düşük hacimli bir polestar makina üretirse bence avrupada çok satar.
2 litre ve 450 beygir ile seri üretimde olan en güçlü 2 litre motor listesine kafadan giriş yapacak olan motor. Bir önden çekere koymanın hiç bir mantığı olmayacaktır, keza 300 beygir ve üstü pek bir işe yaramıyor. 4wd otomobilleri için yeme de yanında yat tadında olacak.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri