Herkes galerici olmuş. Bir pazarlıklar, bir fiyat kırmamalar, bir fiyat arttırmalar. Acaip konuşmalar...
İlk aradığında "28 tabi son değil, yaparız gelin bir şeyler" diyen insan 2 gün sonra 30'a güncelliyor ilanı. :)
Pazarlıkla 250 tl zor inen var ki, aracı 6 aydır ilanda, ederinin 3.000 fazlasıyla bekliyor. "İlk gelen alır yazıp" 1 aydır bekleyen mi istersin. Aracını gerçek fiyatına veya çok az altına koyan insanınki de 2 saat içinde satılıyor. Dolar 3 TL olunca 25000 TL'lik aracını 40.000'e satmaya çalışanı görüyoruz. 2. el de kar elde etmeye çalışmak bana mantıksız geliyor. Kasım-Aralık ayında araçlarını böyle satmaya çalışanların inanılmaz fiyat kırdıklarını göreceğiz. Alan olur mu, bakalım...
2007-2015 arası 110.000km kullandığım arabayı 7,5 yılın ardından 500tl fazlasına verdim ama verdiğim fiyat piyasanın ne yukarısı ne aşağısıydı. Şimdilerde 8 aydır kullandığım arabayı 28.500tl ye almıştım 8 ayın ardından 32.000li fiyatlara donanım seviyesi daha düşük olanlarının satıldığını gördüm. Gerçekten anlaması zor ve anlattığım kar etmek değil çünkü alacağın araba da pahalanmış oluyor.
Sıfır araç fiyatlarının artması ve sahibinden, arabam gibi sitelerde ücretsiz ilan hakkı olunca fırsatçıların çoğalıp, ya tutarsa mantığı ile ilan açarak piyasayı allak bullak hale getirme durumudur.
Pert arabaların sigortalardan alınabilmesi ile çok hareketlenen piyasadır.
Temiz - 2 parça boyalı diye piyasaya 100'lerce pert araba çıkardılar hem de çok üst meblalardan.
Durum böyle olunca piyasa artmış gibi göründü ama aslında o fiyatlara kimse araba satamıyor.
enflasyon ve döviz artışı sebebi ile sıfır araç fiyatları çılgın gibi yükseliyor. ev fiyatları da keza öyle. aracını satan kişi yine bir araç alacak, çok çok az kısmı aracını satıp başka bir araç almadan kalıyor. hal böyle olunca 1-2 yaşında araç satan adam tekrar sıfır km araç bakıyor ve kendi bütçesini de düşünerek satacağı aracın sıfır fiyatından %5-10 aşağı yazıyor. zincirleme tepki ile araç yılı artsa bile herkes bir üst modele yükselmek için aracını belli bir fiyattan satıyor. sıfır fiyatları düşsün bak otomatikman ikinci el araç piyasası da düşecektir.
Euronun yükselmesiyle alakası olmamasına rağmen 2. el fiyatlarını artıran insanlar, euronun düşmesine rağmen fiyatları dahada artırdı, bundan daha saçma bir durum olabilirmi.
Sürekli yükselen, ama yükseldiği kadar yükseğe satılamayan otomobiller piyasasının saçmalığı. Cümle devrik falan değil; görünen fiyatlar artıyor ama satılmıyor.
Alım satımcı olmayanların bile zararına satmamak istemesinden kaynaklanan durumdur.

Ulan sen arabayı aldıktan sonra 1-2 yıl yaşlanmış, en az 25k km yapmış halen kar edecem diye, satılmasa mal benim mantıgına koyuyorsun siteye. Gören de piyasayı bu zannediyor. Zincirleme bir etki var resmen.
bunlar da ilginizi çekebilir