Malum sitede araç bakarken ilanların çoğunun yalan olduğunu gördüğümde iyice paranoyak bir şekilde baktığım bir konu bu. Dünya kadar hasar kayıtlı arabaya hatasız yazanı mı ararsınız, 200.000 Km'deki araçlara garaj arabası diyenini mi istersiniz...

İlk önce aracın Tramer kayıtlarına bakılması lazım. Burada aracın daha önceden sigortadan tamir edilip edilmediğini gösterir. Sigortacı bir tanıdığınız varsa buna ücretsiz bakabilir, hatta aynı sigortadaysa geçmişi ile ilgili daha çok bilgi edinebilir. Ayrıca burada son muayenelerdeki kilometre değerleri de çıkıyor. Bu değerlerin de gerçekçi olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Tramer'de hasar kaydı olmaması hatasız olduğu anlamına gelmiyor. Kesinlikle bir ekspertiz ve bir ustaya gösterilmesi gerekiyor.

Mesela ekspertizde çıkabilecek kaputta boya olması muhtemelen aracın motor tarafından darbe aldığını gösterir. İleride motoru elinize alabilirsiniz.

En hayati kısım arabanın şasi, direkler, tavan, çıtalar gibi yapısal bütünlüğünü (bkz: structural integrity) sağlayan kısımlarıyla oynanmamış olmasıdır. Eğer böyle bir oynama söz konusuysa, fiyatı ne olursa olsun aldığınıza değmez. Bu durumda bedelini canınızla ödeyebilirsiniz.

Mevcutsa kesinlikle servis kayıtlarına bakılmalıdır. Özellikle yeni araçlar içini geçerli olmak üzere, servisi aksatılarn araçların başınıza ne işler açacağı malum.

E-devletten aracın ruhsat durumu sorgulanabilir. Ücretsiz yapılan bu sorgulamada aracın rengi (gerçekten size satılan araç mı yoksa çalıntı mı olduğu), üzerinde icra takibi var mı, üzerinde çalıntı ihbarı var mı, ruhsat alınma tarihi gibi bilgiler elde edilebilr. Bunlardan en sonuncusu önemlidir. Çünkü ruhsat tarihi yeni ise aracı size sahibinden gibi satmaya çalışan kişi al-sat'çı olabilir. Ya da daha kötüsü alınan araç sorunlu olup alan kişinin elinde patlamış, o da size kaktırmaya çalışıyor olabilir.
tümünü gör
ilgili galeri